Gastroenterologija

Jetra

Nina

Poštovani,

da li se prilikom pregleda ultrazvukom može vidjeti da li osoba boluje od hepatitisa? Odnosno, ako je ultrazvukom utvrđeno normalno stanje jetre da li to isključuje i hepatitis?

Unaprijed zahvaljujem.

S poštovanjem,

Nina

Doc.dr.sc.Žarko Babić

Ultrazvuk može prikazati samo smanjenu ehogenost jetre pri jako teškim oblicima hepatitisa (obično toksični, akutni virusni fulminantni itd.). Dijagnoza hepatitisa postavlja se tek nakon kliničkog pregleda, niza laboratorijskih nalaza, markera virusnih hepatitisa, te biopsije jetre. Ultrazvukom prikazana jetra urednog izgleda nikako ne isključuje hepatitis. Doc.dr.sc.Žarko Babić