Gastroenterologija

gastritis

dado

Prije 4 godine dijagnosticiran mi je gastritis chronica.Uspjesno je izvrsena eradikacija Hpylory. Do sada sam izvrsio 4 kontrolna pregleda (gastroskopije ).Da li je potrebno često vrsiti ovakve kontrolne preglede i u kojem periodu. Kod pojave bolova može li se slobodno koristiti lijek Controloc (14 tableta).

dr.sc. Željko Krznarić

poštovani,
za adekvatnije odgovore potrebno je nekoliko dopunskih imformacija: Vaše godine, uvid u patohistološki nalaz i sl.
No, ako se radi samo o kroničnom gastritisu nema razloga za tako čestim kontrolnim endoskopijama. Bez uvida u navedene nalaze teško se može govoriti o neophodnim kontrolnim intervalima u Vašem slučaju.
Samoinicijativno uzimanje pantoprazola (Controloc ) nije preporučivo, jer postoji mogućnost prikrivanja brojnih znakova koji bi mogli upozoriti na ozbiljnija zbivanja u podlozi. Svaka automedikacija trebala bi se temeljiti na konzultacijama i dogovoru s liječnikom.