Gastroenterologija

helicobacter pylori i sl.

dora lah

Postovani,

Svaka cast na ovakvom siteu. Stvarno, sve cestitke i zelje na sto boljim uvjetima rada.
Nedavno sam lijecena u Novoj bolnici (cystitis chr.,pyelonefritis chr) gdje su me zbog nemogucnosti uzimanja lijekova per os poslali na gastroskopiju nakon koje sam dobila ovakav nalaz:
"PHD sluznice zeluca: u komadicu sluznice zeluca antropiloricnog tipa epitel foveola pokazuje izrazene reparatorno degenerativne promjene, dok se u lamini propriji nalazi po koja dilatirana subepitelna kapilara, te difuzni relativno rijetki upalni infiltrat u kojem prevladavaju mononukleari.Subglandularno jedan mali limfaticki folikl. Helicobacter pylori:+."

Lijepo Vas molim za objasnjenje, kao i za vas savjet (detaljan) o nacinu prehrane kod ovakvog stanja zeluca.

Lijep pozdrav,

Dora

dr.sc. Željko Krznarić

poštovana,
uvidom u PHD nalaz možemo konstatirati kronični aktivni gastritis s H. pylori infekcijom. Stanje nije alarmantno, no potrebno je provesti eradikacijsku th. s jednim od blokatora vodikove pumpe i kombinacijom dvaju antibiotika- konzultirati nadležnog liječnika.
Nisam pristalica dijetnih restrikcija po unaprijed pripremljenim shemama, te je potrebno da bolesnik po vlastitom iskustvu isključi hranu koja mu provocira tegobe. Uobičajeno se izostavljaju jaki začini, ljuta i kisela hrana, alkohol, kola pića, kava i sl. Naglašavam osobitu vrijednost prekida pušenja.