Gastroenterologija

iritabilni kolon

NEDJELJKA

IMAM 46 GODINA.UDANA SAM I IMAM JEDNO DJETE.PRIJE GODINU I TRI MJESECA OPERIRALA SAM ŽUČNE KAMENCE. DIJAGNOSTICIRAN MI JE IRITABILNI COLON A MOJE TEGOBE SU SLIJEDEĆE:

-POVREMENI BOLOVI RAZLIČITOG INTEZITETA U DONJEM DIJELU TRBUHA
BEZ OBZIRA NA HRANU, A NAROČITO POSLIJE STOLICE ODNOSNO
POSLIJE PRAŽNJENJA CRIJEVA,

-POVREMENO PODRIGIVANJE, TE NADUTOST I PRETAKANJE PO CRIJEVIMA

OD LIJEKOVA UZIMAM RUDAKOL I HORMONALNU TERAPIJU TRISEKVENS

ZANIMA ME TE MOLIM DA MI ODGOVORITE NA SLIJEDEĆE:

--TREBAM LI ZBOG ŽUČI I DALJE BITI NA DIJETI ?
--KAKO DA SMANJIM TEGOBE ?
--POSTOJI LI JOŠ NEKI LIJEK ZA IRITABILNI KOLON ?
--DA LI JE MOJA DIJAGNOZA BOLEST ILI POREMEĆAJ I DA LI JE IZLJEČIVA,
TE KAKO SE NAJUSPJEŠNIJE LIJEČI ?
--POSTOJI LI NEKA DIJETA ZA IRITABILNI KOLON TE KOJA JELA TREBA
IZBJEGAVATI?

Doc.dr.sc.Ž.Babić

U liječenju sindroma iritabilnog crijeva osnovne su dijetetske mjere i prehrava s hranom bogatom neprobavljvim vlaknima ili gotovim pripravcima takve hrane. Tegobe nakon stolice ne bi se ulkapale u navedenu bolest. Ako istovremeno imate i podrigivanje možda bi pogodniji bio cisaprid(Digenol). S obzorom na gob prvenstveno preporučam gastroekopiju i kolonoskopiju. Nakon operacije žućnih kamenaca nikakca posebna dijeta nije potrebna, osim uobičajenih mjera izbjegavanja hrane bogate kolesterolom, te uzimanje dosta tekućine. Doc.dr.sc. Ž.Babić.