Gastroenterologija

zucni polipi

ema

Moj suprug je danas imao ultrazvuk koji je pokazao polipe na zuci.Mozete li mi molim vas reci kakav je proces tretiranja ovih polipa i posto je on ranije dijagnoziran sa ulceroznim kolitisom,da li postoji kakva veza izmedju zucnih problema i kolitisa?Naime,sve je pocelo sa bolovima u stomaku i napada sa povrzcanjem i osjecajem muke u zeludcu.Napadi bi se desavali ponekad i bili bi jaci pri jedenju masne hrane,jogurta ili sira.To je trajalo dugo vremena,a onda je dosao proljev sa krvi.Pored ovoga mu je dijagnoziran veoma lagani gastritis.Da li postoji mogucnost da zbog zacepljenja ili upale zuci,on nije ispustao enzime za razgradnju hrane,posebno masnoce,pa je ta hrana dolazila u debelo crijevo,ne preradjena i izazivala upalu?
Unaprijed se zahvaljujem.

Doc.dr.sc. Žarko Babić

Suprug se mora javiti gastroenterologu. Žućni polipi se liječe kolecistektomijom( vađenjem žućne vrećice). Komplikacije ulceroznog kolitisa mogu se manifestirati i bolešću žućnih pureva, ali ne ovakvom o kojoj Vi pitate. Doc.dr.sc. Ž.Babić