Gastroenterologija

Iritabilni kolon, ili

jelena

Zadnjih mjesec dana primjetila sam laganu ispupčenost s desne gornje strane trbuha. Ne boli na dodir, ali ponekad osjećam peckanje i bockanje na tom mjestu te desno na leđima. Nekoliko puta imala sam i grčeve s lijeve i desne strane pupka koji su nestali nakon ispuštanja plina ili stolice. Inače, stolicu imam svakodnevno, ali stalno osjećam da mi crijeva nisu prazna, stalno sam napuhana i često imam vjetrove. Napravila sam krvne i jetrene pretrage koje su uredne, također je uredan ultrazvuk trbušnih organa te rtg bubrega i pluća. Liječnik je postavio dijagnozu: susp. iritabilni kolon. Inače sam pod jakim stresom u zadnjih nekoliko mjeseci, ne konzumiram alkohol, ali pušim. Nisam primjetila da imam jače smetnje nakon određenih obroka, jedem normalno, a savjetovana mi je i lagana dijeta, iako sam mršava. Zanima me koje bih još pretrage trebala napraviti s obzirom da me uznemiruje ta izbočina na trbuhu, može li to biti znak neke ozbiljnije bolesti. hvala

Doc.dr.sc. Žarko Babić

Javite se nadležnom gastroenterologu zbog endoskopskog pregleda crijeva. Do tada započnite s uzimanje hrane bogate neprobavljivim vlaknima i gotovih pripravaka, kao što su Probavin, Fitolax itd. Izbočina na trbuhu može biti kila, a što se utvrđuje kliničkim pregledom trbuha. Doc.dr.sc. Žarko Babić