Gastroenterologija

jetrene probe i oralna kontracepcija

Tamara

Poštovani,

da li se 6 mjeseci nakon prestanka uzimanja oralne kontracepcije (koja je trajala 8 godina uz povremene jednomjesečne pauze) duplo povećane vrijednosti na jetrenim probama mogu pripisati još uvijek uzimanju te oralne kontracepcije (Stediril M te kasnije Cilest).

Koliko vremena je potrebno da potpuno nestanu posljedice oralne kontracepcije?

Unaprijed zahvaljujem

S poštovanjem,

Morana

Doc.drs.c.Žarko Babić

Potrebna je dodatna gastroenterološka obrada kao markeri virusnog hepatitisa, ceruloplazmin, PV, elektroforeza proteina, Fe,UIBC,TIBC, SE, UZV gornjeg abdomena itd. Doc.dr.sc.Žarko Babić