Gastroenterologija

kolonoskopija

vesna

molim da mi objasnite sta je kolonoskopija te sta je manometrija anorektuma i kako se doticni pregledi izvode, da li su bolni ili neprijatni?
hvala

Dr. sc. Neven Ljubičić

Kolonoskopija je endoskopski pregled debelog crijeva (ponekad i segmenta tankog crijeva, tzv. ileoskopija) koji se sastoji u pregledu crijeva tankim, fleksibilnim instrumentom koji na vrhu ima žaruljice tako da je moguće, putem fiberoptičkih niti, izravno vidjeti sluznicu crijeva. U većine pacijenata pregled nije jako bolan. Poučen iskustvom, pregled je češće otežan (bolan) u mladih, asteničnih osoba. Manometrija je mjerenje tlakova, a ukoliko se radi o anusu i rektumu odnosi se na analni sfinkter. Pretraga je jednostavna i u pravilu nije bolna.