Gastroenterologija

mononukleoza

Danijela

Molim vas da mi objasnite što je mononukleoza , kako se prenosi , da li je zarazna, te kako se liječi kod dijeteta starog 7. godina ? Što je s prehranom u toku liječenja ?
Unaprijed hvala !

Doc.dr.sc. Ž.Babić

Infekciozna mononukleoza je zarazna bolest uzrokovana virusom. Prenosi se kontaktom (amerikanci je zovi Kissing disease-bolest poljupca). Nakon inkubacije počinje općim simptomima, temperaturom, slabosću. Kasnije se može očitovati kao bolest koja ima simptome zbog zahvaćenosti ili jetre ili limfnih čvorova. Liječi se simptomatski. Nakon par tjedana prolazi spontano. Ne ostavlja posljedice. Doc.dr.sc. Ž.Babić