Gastroenterologija

poremećena inervacija

Ante

Molio bih Vas da prokomentirate slijedeće nalaze i preporucite terapiju za
poremecen rad misica jednjaka (inervacija)
Hranu otezano gutam, nakon 5-6 zalogaja moram zaliti vodom da bi to sve
proslo, nemam nikakvih bolova pri tome. Primjetio sam od sve hrane da kruh
najteze ide. U jesen i proljece muci me povecana kiselina preko noci. Isao
sam na preglede kod gastroenterologa na RTG i EGD nalazi su slijedeci:

Nalaz gastroenterologa

Ante, 1966
Periodični bolovi i kiselina, osjećaj da mu hrana zapinje u jednjaku.
Ezofagsoksopski nalaz Hiperemija, blaži reflux oesophagitisa
Gastroskopski nalaz Grub reljef sluznice sa dosta sekreta i pjene, po koja
erozija, Bulbus duodeni uredan,
Od Th Digenol 2x1, Peptoran 150 mg 2x1,
PS Uraditi RTG pasažu jednjaka, potom kontrola.

Nalaz radiologa

Pasaža jednjaka sa snimcima:
Supradijafragmalno na dužini od oko 2-3 cm vidi se suženje jednjaka, zbog
cega kontrast kroz navedeni dio pasira u tanjem mlazu.
Nema ubjedljivih uzroka za navedenu promjenu. Vjerojatno je u pitanju
ahalzija navedenog dijela jednja. Etiologija otvorena.
Poremecena inervacija .

Kontrola gastroenterologa:
RTG pasaža jednjaka u prilogu. Nalaz konzistentan sa lezijom inervacije
jednjaka.
Nastaviti dosadašnju Th.

dr.sc. Željko Krznarić

poštovani,
u Vašem slučaju obrada nije završena. Prije svega potrebno je učiniti manometriju jednjaka. nakon toga kontrola kod subspecijaliste gastroenterologa s nalazom RTG jednjaka, te eventualno nova gastroskopija. Od th. preporučio bi za sada, tj. do okončanja obrade blokator sekrecije vodikove pumpe- omeprazol ( Ulzol 20 mg).