Gastroenterologija

Rak želuca

Kristina

Molim vas za pomoć. Otac je dobio prije nekoliko dana nalaz u kojem stoji slijedeće:
"U komadiću sluznice želuca nalazi se tumorsko tkivo građeno od rahlih nakupina atipičnih epitelnih stanica većim dijelom oblika prstena pečatnjaka, sa histokemijski pozitivnom sluzi u citoplazmi.
Nalaz odgovara adenokarcinomu difuznog tipa po Lurenu. Na površinskom epitelu Helicobacter pylori negativan."
Liječnik mu je rekao da se radi o raku želuca i da mora hitno na operaciju. Ostali nalazi (jetre,slezene itd.) su uredni.
Molim vas da mi odgovorite kolike su mogućnosti izliječenja raka i o kakvom se raku radi u njegovom slučaju.
Zahvaljujem

Doc.dr.sc. Žarko Babić

Ako je tumor nije probio neke od dubljih slojeva prognoza je bolja, a ako je (što se definitivno vidi na operativnom preparatu) onnda je prognoza lošija. Svakako savjetujem kemoterapiju iza operacije i redivite kontrole. Tek na opetovanim kontrolama može se odrediti koliko je uspjelo liječenje.

Doc.dr.sc.Žarko Babić