Gastroenterologija

strah

nada

pregledom su mi ustanovljene dvije polipoidne tvorevine cc 5mm u zucnoj kesici.moram li se zbog toga podvrci operaciji i kakvoj?

hvala!

dr. Silvija Čuković-Čavka

Poštovana gospođo, ispričavam se što Vam do sada iz tehničkih razloga nije odgovoreno na pitanje. Osobama kojima se dijagnosticiraju polipi žučnog mjehura, ali bez kamenaca, odluka o operativnom zahvatu ovisi o intenzitetu bolesnikovih simptoma te ultrazvučnim karakteristikama polipa, prvenstveno veličini. Mali polipi kakvi su Vama opisani (manji od 10 mm u promjeru) ne predstavljaju neposredni rizik za razvoj malignih promjena pa odluka o operaciji ovisi o prirodi, učestalosti i intenzitetu simptoma bolesnika. Inače je nužna redovita ultrazvučna kontrola žučnog mjehura svakih 6-12 mjeseci. Veći polipi zahtjevaju kirurški tretman. Srdačan pozdrav.