Gastroenterologija

zatvor stolice

stjepan

Poštovani, molimo Vas da nam pomognete.
Moja majka ,starost 80 god., dugi niz godina ima tegobe sa zatvorom stolice. U zadnjih par godina prisutni su i bolovi ( osjećaj stegnutosti,opasanosti) s desne strane u predjelu trbuha.
Nakon pražnjenja crijeva dolazi do malog poboljšanja, ali se bolovi opet ponavljaju.
Molimo savjet!

Doc.dr.sc. Ž.Babić

Gospođa mama vjerojatno ima divertikle debelog crijeva ili sindrom iritabilnog crijeca ( dolazi do nepravilne peristaltike, spazama crijeva, neusklađenosti peristaltičkih valova koji tjeraju crijevni sadržaj prema čmaru, pa to uzrokuje bolove). Preporučam hranu s dosta neprobavljivih vlakana ( zelenilo, jabuke itd). te Probavin. S obzirom na dob potrebno je učiniti kratku kolonoskopiju ( endoskopski pregled crijeva). Doc.dr.sc. Ž.Babić