HPV

Ivo Balenović, dr. med.

Emilica, ne postoji šansa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Anit@, u kontakt s HPV-om dolazi većina spolno aktivnih osoba, no tek će se manji broj zaraziti virusom. Od onih zaraženih virusom neće svi razviti promjene u smislu CIN-ova. To najviše ovisi o imunitetu domaćina. Liječenje je potrebno samo kod osoba koje su razvile promjene na vratu maternice. Polyginax protuupalni lijek širokog spektra koji će 'pomoći' organizmu da savlada HPV i promjene na vratu maternice koje on izaziva.

emilica1

Oprostite sto vas smaram ali pokusavam shvatit ko me zarazio, ako bi mogli jos odg na ova pitanja

1.kako bi trebao izgledat spolni odnos onda da se zarazi? Ako nije dovoljna pentracija od nekoliko sekundi

2. Sa sadasnjim partnerom spavam 6 mj bez zastite znaci on me zarazio?

3.Moze li se cin1 pojaviti nakon 6 mj od rizicnog odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

HPV može godinama biti u organizmu a da ne izazove nikakve promjene. tada ga nije niti potrebno liječiti, tj. liječe se samo promjene koje on uzrokuje. HPV može perzistirati neko vrijeme dok ga imunološki sustav ne savlada, ali može prijeći i u kronični oblik. Kada ste se zarazili ne može se znati.

cat123

Poštovani doktore,
Na papa tesu mi je potvrđen cin1 i stanice povezane s HPV-om. Doktorica mi je preporučila kantarion vaginalete te beta glukan za podizanje imuniteta. Partner i ja do sada nismo koristili kondome pa me zanima me treba li se i on liječiti? Ili kako prepoznati dali je i on zaražen?
Također me zanima kako možemo imati odnose nakon što se virus povuče, te nalaz papa testa bude negativan na HPV?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, HPV virus nije potrebno liječiti dok on ne izaziva promjene (CIN ili kondilomi). Većina spolno aktivnih osoba dođe u kontakt s HPV-om, no ne znači da će se i svi zaraziti. Isto tako, od zaraženih neće svi razviti promjene (CIN, kondilomi). Od onih koji razviju promjene u većine će ih imunološki sustav savladati i doći će do potpunog izlječenja. Samo kod manjeg broja promjene će progredirati. Vaš je partner već došao u kontakt s 'Vašim' HPV-om (ukoliko ste uopće pozitivni na HPV - to se može dokazati isključivo tipizacijom). Dakle, kod osoba koje su pozitivne na HPV virus, a nemaju promjene nije potrebno liječenje. Osim toga nemamo lijeka protiv virusa - liječe se samo promjene koje i ako ih izazove.

cat123

Poštovani doktore,
primjetila sam dva unutarnja kondiloma koji su vjerovatno pokazatelj prisutnosti niskorizičnog HPV-a. Zanima me mogu li se kondilomi povuci sami od sebe ili je potrebno njihovo uklanjanje?
Također me zanima na koji način smijemo prakticirati odnose sada i kad se virus "izliječi", budući da sam s partnerom vec 3 godine imala nezaštićen odnos, a on za sada nema nikakve kondilome.

Ivo Balenović, dr. med.

Kondilomi se mogu spontano povući. Budući da ste s partnerom 3 godine u vezi, bili ste u kontaktu i 'izmijenili' sve mikroorganizme, tako da sada nije potrebna nikakva posebna zaštita.

emilica1

Postovani,

Pozitivna sam na hpv tip 16, citam svasta i samo me zbunjuje sve. Procitala sam da virus moze biti ‘neaktivan’ i aktivirati se nakon nekoliko godina, jel to znaci da mene sadasnji isti partner s kojim spavam mjesecima bez zastite, ako nastavimo tako, moze i za nekoliko godina zaraziti nekim drugim tipovima hpv-a ako je kojim slucajem zarazen samo se kasniie ‘aktivira’ taj drugi tip?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, HPV može godinama biti u organizmu a da ne izazove nikakve promjene. Tada ga nije niti potrebno liječiti, liječe se samo promjene koje on uzrokuje. Kada je tko došao u kontakt s virusom i kada se zarazio ne može se znati, a svaki kontakt s virusom ne znači nužno i zarazu.

emilica1

Sve ja to razumijem, nego zbog te ‘neaktivnosti’ virusa ne kuzim mogu li ja za par godina biti zarazena jos tipom 18 recimo, pod uvijetom da ne spavam s nikim novim i da partner to ne radi. Ili bi taj tip bio i sad otkriven kad i ovaj tip 16?

Ivo Balenović, dr. med.

Kad se radi tipizacija, otkriju se svi tipovi virusa koje imate. Isto tako možete se za neko vrijeme zaraziti novim tipom, a stari može nestati. Vaš partner ne mora biti hpv pozitivan.

emilica1

Znaci i da imam u sebi neki hpv koji je u mirovanju, na tipizaciji bi se otkrio?

Kako mogu dobiti neki drugi visokorizicni tip za nekoliko god ako nitko od nas dvoje ne spava ni skim drugim?

Ivo Balenović, dr. med.

Na tipizaciji bi se otkrili svi tipovi hpv-a. To da se možete zaraziti s drugim sojem virusa sam rekao samo hipotetski - ako bi došli u kontakt s nekim drugim sojem virusa.

teic0

Postovani,

Pozitivna sam na hpv 18 u obrisku vrata maternice, cin 1, lijecim se međutim nitko nista ne govori o hpv-u za analno podrucje, s istim tim partnerom sam prakticirala i analni odnos pa je virus i tu sigurno, sto za to uciniti?

Ili bi virus ionako inficirao moje analno podrucje i bez tog analnog odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, liječenje je potrebno samo ako virus izaziva promjene (CIN), tj. liječe se promjene koje on izaziva. Virusi visokog rizika izazivaju promjene na vratu maternice (CIN), a niskog rizika izazivaju kondilome. Dakle liječi se samo promjene u smislu CIN-a (visoki rizik), ili kondilomi (niski rizik). Ako je virus prisutan u organizmu, a nema nikakvih promjene, liječenje nije potrebno.

teic0

Hvala na odgovoru, ali sto sa analnim podrucjem i hpv-om? Trebam li poduzeti nesta u vezi toga?

I je li nuzan analni seks da bi doslo do inficiranja analnog podrucja hpv-om?

teic0

Zaboravila sam napisati, da bi se prenio hpv visokog rizika u analno podrucje, je li nuzan analni odnos ili virus putuje iz rodnice?
Znam da za ovaj virus niskog rizika nije nuzan potpuni analni odnos

Ivo Balenović, dr. med.

Analna infekcija humanim papiloma virusom (HPV) u žena spontano prolazi vrlo brzo, objavljeno je u znanstvenom časopisu Clinical Infectious Diseases.

teic0

A kako se uopce inficira analno podrucje visokorizicnim hpv-om? Bas analnim seksom ili je dovoljan i vaginalni?