HPV

Ivo Balenović, dr. med.

Analnim seksom,

tauriella

Poštovani,
Prošle godine u 6.mj sam dobila rezultate papa testa LSIL, CIN1, HPV 16. U 12.mj ponovljeni papa s istim rezultatom te sam poslana na kolposkopiju prilikom koje je učinjena biopsija - > 2 sivkasta komadića tkiva promjerav0, 4 i 0,5 cm. Histološki oba komadića su tkivo egzocerviksa i tračci višeslojnog pločastog epitela koji su imunohistokemijski p16-, Ki67 pokazuje aktivnost u rijetkim parabazalnim stanicama epitela. 2.ECC: nema materijala.
Od 12mj do 4mj ove godine koristila betadine vaginalete, međutim kako sam na papi u 4mj imala gljivice, rečeno mi je da odradim terapiju plymicolom te ponovim papu zbog jake upale, napisano je samo da postoje skvazmozne stanice (ASC-US).
Nažalost terapija plymicolom nije riješila problem s gljivicama pa mi je preporučen macmiror complex, ali ginekolog u bolnici je pričao o kremi (2kutije), a moj ginekolog mi je propisao vaginalete.
Zanima me, s obzirom da su vaginalete "jače" da li je dovoljno jedno pakiranje pa onda uzeti probiotik lokalno (npr acidosalus)?
Drugu kutiju nebi stigla potrositi prije iduće menstruacije, ali mi bitno da mogu bez gljivica na papa test u srpnju.
I ako mi možete pojasniti nalaz biopsije (jer nije navedeno da li je to CIN1 ili nešto drugo)
Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dovoljna je jedna kutija vaginaleta, pa nastavite s probiotikom. Nalaz biopsije ne poakzuje promjenu u smislu CIN-a, no marker p16/Ki-67 se primjenjuju na citološkim uzorcima vrata maternice u svrhu bolje predikcije lezija visokog stupnja. Pozitivan rezultat najčešće zahtijeva dodatnu dijagnostiku. Savjetujem da o tome razgovarate s Vašim liječnikom

emilica1

Postovani,

Ako mi je pronaden hpv u obrisku vrata maternice i negativizira se kasnije u obrisku tj postanem imuna, jel se onda time odma negativizirao i taj isti hpv ako je postojao u ustima ili analnom podrucju?

Ivo Balenović, dr. med.

Kada se razvije imunost, virus se negativizira u cijelome tijelu.

Malamu87

Postovani doktore, u papa nalazu su mi pronadjene endometrijske stanice izvan menstruacije i ascus...doktor me je uputio na uzimanje brisa za hpv zbog ascusa...moje pitanje da li je moguce da su te endometrijske stanice pronadjene jer sam sat vremena nakon papa testa dobila menstruaciju? i zanima me koji su drugi razlozi zasto bi mogle biti pronadjene u papa testu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, stanice endometrija su normalan nalaz (porijeklom su iz endocervikalnog kanala) ako nisu promijenjene u smislu atipije.

teic0

Postovani,

Hoce li papilocare gel koji koristim za hpv i cin 1 imati utjecaj na papa test ili da ga prestanem koristiti par dana prije papa testa?

Ivo Balenović, dr. med.

Gel neće utjecati na papa test.

Ketii

Poštovani,
Zamoliću Vas za odgovor. Pre dva mejseca pojavile su mi se crveno-bjele tačkice na velikim usnama vagine, na periode me to jako svrbi, pošto sam bila u intimnom kontaktu sa zaraženom osobom hpv virusom( upitanju je žena), da li postoji mogućnost da sam zaražena? Inače radila sam papa test koji je normalan bez promena.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema opisanom radi se o gljivičnoj upali. Savjetujem antimikotičku kremu.

teic0

Poštovani,

Od 3.mjeseca ove godine nalazi papa testa redom: cin1 uz mogucnost cin2 (kolposkopija blage promjene) pa cin1, i zadnji sad u 10.mj je ASCUS, s tim da sam zadnju vaginaletu canestena stavila u subotu ujutro, a papa test radila u srijedu popodne tj par dana kasnije, tad je iscjedak bio pojacan bijeli, (nije bio sirast i sa svrbezom) obican bijeli samo obilan i to je doktorica primjetila i dala polyginax kasnije, je li taj iscjedak mogao utjecati na papa test i da prekrije abnormalne stanice? Ili da ga smatram vjerodostojnim, pronadena je jos upala.
Preporucen mi papilocare ili deflagyin, koristim papilocare 2mj, koji je bolji pa da ga uzmem?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iscjedak nije mogao 'prikriti' abnormalne stanice. Nalaz je vjerodostojan. Oba preparata koja ste naveli podižu otpornost stanica, na biljnoj su bazi i sadrže imunoglukan. Na Vama je da odlučite.

teic0

Postovani,
Hvala na odgovoru

Sad sam tek dobila nalaz papa testa mailom i vidim da je oznaceno i polje ‘fungi’ i napisano sa strane ‘rijetko’ je li to moglo utjecati da prekrije nesto losije na papa testu ili i dalje smatram vjerodostojnim?

Ivo Balenović, dr. med.

To su gljivice i one ne utječu na rezultat papa testa, niti mogu 'prikriti' lošije stanje. Potrebna je samo terapija vaginalnim antimikotikom (Canesten, Plimycol, Rojazol...)

Anit@

Poštovani doktore,
Molim Vaš komentar na PHD nalaz.
Klinička dijagnoza: Papa CIN 1, CIN 2, kolposkopija g1 tip 1 25 5 HPV 16+
1. ./,
2. cin 1 (LSIL) cun koilocytosi

1. Oskudni materijal histološki ne sadrži stanice.
2. Uzorak tkiva promjera 0,4 m histološki he dio vrata maternice iz zone transformacije epitela gdje se na površini nalazi višeslojni pločasti epitel s mnoštvom koilocita i poremećajem strafikacije u donjoj 1/3 debljine

Također, zadnji papa test (22.09.2021.) prije biopsije je pokazao cin 2, plus promjene povezane s hpv, abnormalne stanice, miješana flora, reaktivne promjene povezane s upalom. No, od terapije je propisano samo papilocare. Nisu prepisane nikakve vaginalete za upalu. Trebam li uzeti nešto i za upalu kako ista ne bi pogoršala situaciju.

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, phd nalaz ukazuje na promjene u 1/3 stanica (CIN 1). Koliociti su stanice inficirane HPV-om. Papilocare stvara sloj na sluznici vrata maternice i stvara obrambenu barijeru za HPV, te prekida stvaranje novih lezija i pomaže ponovnu epitelizaciju postojećih. Možete dodatno uzeti još neku od vaginaleta šitrokog spektra za liječenje popratne upale. Najvažnije je jačati imunitet i na taj način izbaciti HPV iz organizma.

Anit@

Poštovani,

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Molim još samo preporuku za vaginalete koje se mogu kupiti u slobodnoj prodaji. Mogu li se iste paralelno koristiti s papicolare gelom?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete uzeti Geonistin ili Polygynax. Mogu se koristiti paralelno s gelom.

Astrid555

Poštovani doktore,
već 2 i pol god. vučem CIN I i redovito ga pratim,a uskoro idem na bris za HPV iako je već sigurno da ga imam.
1.Zanima me imate li iskustva sa Culevitom i Viragom, koriste li ih Vaše pacijentice?
2.Danas počinjem sa Papilocareom, mogu ga koristiti i večer prije nego odem na bris za HPV ili da preskočim tu večer?
3. Kad počnem koristiti Papilocare 2. kutiju (od 2. kutije se koristi svaku drugu večer) mogu li te dane koje ne koristim Papilocare stavljati neke prirodne vaginalete ili se kosi jedno s drugim?
4.Preporučujete li možda probiotike za brže povlačenje CIN-a?
5.Možete mi dati savjet koje preparate bi bilo dobro koristiti da se CIN povuče, tipa beta glukan, folna kiselina, Culevit, Virago?
Hvala unaprijed.