kasni menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da je prerano. Ali prema debljini sluznice endometrija(8mm) mislim da je trudnoća malo vjerovatna.

korisnik_zg

poštovani,
imam 16 godina, menstruacija mi je završila 7.1., spolni odnos sam imala 13.1. dečko je svršio izvan mene u kondom i bili su neplodni dani. unatoč tome menstruacija mi kasni već 3-4 dana. to se već par puta dogodilo ali ovaj put je drugačije (zbog toga što prije nisam imala spolne odnose). je li moguće da sam trudna ili mi se još nije stabilizirao ciklus s obzirom da sam mlada?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, odgovorio sam Vam na pitanje.

D0a9c0a4

Postovani doktore,

poslednju menstruaciju sam imala 4. januara 2012.god. koja mi je trajala do 9og, 10og januara, i 10og navece sam imala spolne odnose, kao i 15og. Sad je vec evo proslo par dana, tacnije 5 dana od kako sam trebala dobiti 4og februara, ali u decembru mesecu mi je takodje kasnijla menstuacija, od 8 dana, trebala sam je dobiti 27og decembra, posto sam imala 27 novembra, a dobila sam 4og januara. U proseku mi menstruacija traje 5-6 dana, i pretezno kasni do dva tri dana...

Osecam napetost u donjem delu trbuha, i bolovi mi malo lice na menstrualne, stomak mi je vidno napuhan.

Sta moze biti razlog tome, i da li se trebam pribojavati trudnoce?

I da jos da vas pitam, kako se racunaju dani ciklusa, i plodni i neplodni dani, posto pretragom na netu, naisla sam na razna objasnjenja, koja su se razlikovala?

Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom na simptome koji su predznaci menstruacije, mislim da se ne radi o trudnoći. Istu treba isključiti testom na trudnoću.
Računanje plodnih dana ima smisla ako je razika između najkraćeg i najduljeg ciklusa godišnje nije veća od 10 dana.
Dakle ima nekoliko formula za računanje istih. Jedna od njih je Knausova metoda prirodne kontracepcije.
Oginova metoda za izračuvanje 1.plodnog dana koristi se formula NKC-15-2 a zadnji plodni dan NDC-15+2.
Dakle ako je najkraći ciklus tijekom godine dana bio 25, a nadulji recimo 31 dan, onda su plodni dani po toj metodi od 8.do 18.dana.(25-15-2=8, 31-15+2=18)

klara_klara

Poštovani, imam pitanje u vezi menstruacije.

Naime, prošla menstruacija je bila 16.3., no ovaj mjesec ju još uvijek nisam dobila. Sada mi kasni 6 dana. Jučer sam radila test na trudnoću koji je bio negativan.
Prije 3 tjedna doktorica mi je pripisala tablete za štitnjaču, Letrox50 od kojih pijem pola tablete svaki dan.

Zanima me, da li je moguće da menstruacija kasni zbog tableta?
Isto tako me zanima da li je moguće da je test pokazao lažne rezultate, s obzirom na to da se radi o tabletama za hormone?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da vam menstruacija može kasniti zbog nepravilnog rada štitnjače. Mislim da je to uzrok. Trudnoća nikako nije.

klara_klara

Hvala Vam na odgovoru.

Da li je normalno da još uvijek imam simptome PMS-a, odnosno bolove u jajnicima tih tjedan dana koliko menstruacija kasni?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, da.

alkapon

Poštovani,zadnju menstruaciju sam imala 16.3.,ciklusi su mi redovni 28-30 dana.Odnos smo imali 21.3.,inace smo se cuvali na nacin da je decko ejakulirao van,sad mi menstruacija kasni vec 5 dana,radila sam test i negativan je?mene zanima da li je rano za test i na koji nacin mogu saznati da li se radi o trudnoci,nemam nikakvih simptoma osim sto imam pojacani bijeli iscjedak,gusci...Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom da su vam ciklusi redoviti, te s obzirom na kašnjenje menstruacije od nekoliko dana, test na trudnoću svakako je vjerodostojan. Svakako se ne radi o trudnoći. Savjetujem da pričekate menstruaciju još kroz nekoliko dana.

marija_vu

kasni mi menstruacija 7 dana. stalno mi je vruce, i gladna sam stalno. a pravila sam test i trudna nisam. Šta bi to moglo biti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, navedene smetnje su povezane sa time što niste dobili menstruaciju.
Smetnje će nestati sa dolaskom menstruacije.

armelina_22

Poštovani,uvijek sam imala redovite menstrualne cikluse,trajali su po 26,27 dana i onda bi normalno dobila.prošli mjesec sam dobila 09.09.i od tad je prošlo 31 dan i još ništa.imala sam nezaštićen odnos 22.09,mislim taman negdje oko ovulacije pa sam kašnjenje menstruacije odmah povezala s trudnoćom ali sam probala 2 testa i oba dva su bila negativna.drugi sam probala jutros,jeli moguće da je još rano za testiranje??već nekih 7,8 dana me tokom noći uhvate bolovi kao menstrualni ali menstruacije nema,a i nikad mi se nije dogodilo da imam isjedak u ovo vrijeme...jeli još rano za posjet ginekologici da provjerim šta se događa,brine me jer mi nikad nije kasnila...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nije prerano, ako su dva testa negativna, ne radi se o trudnoći.
Pričekajte još par dana da ista nastupi.

LoveLara2211

Postovani ,
m mi kasni 6 dana ,prosli mjesec je kasnila 4 dana ali osim toga je bila prilicno redovita svakih 28 dana.
Ja i decko smo tek poceli sa odnosima prije 3 mjeseca i oboma nam je bio prvi put .
Napravili smo test za trudnocu - negativan ...ja imam simptome pmsa ali nikako da dobijem
decko je jednom svrsio u ...ali kondom nije puknuo i bilo je par dana nakon menstruacije.
Ali jednom je on svrsio po sebi i pokrio se pokrivacem ...ujutro kad sam se probudila
posto je bilo vruce bio mi je medu nogama ( pokrivac ) i sad me strah jer je to bilo u
vrjeme ovulacije ....

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne radi se o trudnoći. Ne brinite se.
Napravili ste i test koji je negativan.
Trudnoća kod vas nije uzrok kašnjenju.

sanja017

poštovani...
imam pitanje...imam 21 godinu,ciklusi su mi svakih 32-35 dana,u braku sam i nemam djece,ali vec duze vrijeme pokusavamo. sada mi kasni vec 12 dana,a test je negativan...nemam nikakve znakove da cu uskoro dobiti,cak me ni grudi ne bole,jedino vec tjedan dana osjetim cudnu bol u stomaku,a menstruacija nikako da dode?? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana sanja, ne radi se o trudnoći ako je test negativan.
Prije bi se moglo rasiti o cisti, pcos-u ili slično.
Svakako sugeriram da se javite na pregled.

Mrvica990

Postovani, menstruacija mi kasni 10 dana trebala sam da dobijem 6 marta, predhodno sam imala 6 februara, a poslednji odnos 15 februara odnos je bio bez zastite ali nije svrsio u mene,tada mi je bio 9 dan menstruacije nisam bila u plodnim danima.Ne osecam nikakve promene,samo male bolove ispod stomaka u predelu jajnika kao kada treba da dobijem. Bilo mi je kasnilo pre 2 godine 18 dana ali test je bio negativan.Mozete li mi reci zasto mi menstruacija kasni?Inace mi je redovna.