kasni menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, 9. dan ciklusa spada među početne plodne dane.
Svakako isključite trudnoću testom. Od ostalih uzroka: stres, upala, cista, dijeta, debljanje itd.

krpa

Bok!
Posljednju menstruaciju sam imala od 1. do 5. kolovoza, a ovaj mjesec mi kasni 11 dana. Zabavljala sam se s dečkom, ali on nije svršio uopće i kratko je trajalo. Također, taj dan mi nije bio plodan.
Zanima me može li uzrok kašnjenja biti polusatno vježbanje na dnevnoj bazi posljednjih 15ak dana, posebno uzevši u obzir da se godinama prije ovoga nisam bavila fizičkim aktivnostima te vrste? Posljednjih par dana su mi grudi osjetljive i bolne, imam problema s mjehurom (uobičajeno) a emocionalno stanje je tipičan pms, ali bojim se da je trudnoća krivac?

kitket

Poštovani.
Dijagnosticirana mi je hipotireoza, a uz to dolaze i neredovite menstruacije, do 60 dana. Vadila sam spolne hormone i nalaz je sljedeći: LH-8,9, FSH-7,2. Na vašem forumu pročitala sam da LH ne smije biti veći nego FSH što u mojem slučaju odstupa. Uz to mi je povišen i prolaktin prije i nakon taloženja. Zanima me je li to povezano sa radom štitne žlijezde ili je problem u nečem trećem. Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nije bilo ejakulacije , neće ni doći do trudnoće. O uzrocima izostanka pročitajte u prijašnjim postevima.

kitket

Poštovani.
Dijagnosticirana mi je hipotireoza, a uz to dolaze i neredovite menstruacije, do 60 dana. Vadila sam spolne hormone i nalaz je sljedeći: LH-8,9, FSH-7,2. Na vašem forumu pročitala sam da LH ne smije biti veći nego FSH što u mojem slučaju odstupa. Uz to mi je povišen i prolaktin prije i nakon taloženja. Zanima me je li to povezano sa radom štitne žlijezde ili je problem u nečem trećem. Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Problem je u svezi s jajnicima, vjerovatno pcos i izostanak ovulacije.Možda i uz povišen prolaktin.

Bubica3

Pozdrav.menstruaciju sam trebala dobit 25.8.ali jos nista. Imam gusti bijelkastozuti iscjedak neugodnog mirisa te me boli desni jajnik,par puta me bolio trbuh kao pred menstruaciju. 3 godine pila sam lyndinete i napravila pauzu. Ovo je prvi mj da ih ne pijem i kasni mi 3 tjedna. U tih mj dana imala sam odnos bez zastite pa me strah da nisam trudna. Napravila sam 3 testa i svi su negativni no menstruaciju jos nisam dobila samo me boli desni jajnik.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je test negativan, ne radi se o trudnoći. Moguće je da kasni nakon prestanka uzimanja pilu. tzv post pill amenoreja.

Bubica3

Hvala Vam puno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

kitket

Hvala na odgovoru!
Zanima me kako izracunati plodne, tj neplodne dane u slucaju neredovitih menstruacija, ako je to moguce.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nikako. Ako su oscilacije na godišnjoj razini veće od desetak dana onda nikako.

doroteaante

poštovani, moji ciklusi su svaka 24 dana otprilike, vrlo obilni i traju bar 5 dana....ovaj mjesec sam dobila menstruaciju nakon 28 dana i trajala mi je recimo dva dana....prvi dan mi je kao krenula a drugi sam imala oskudno obzirom da inaće imam obilne menstruacije, danas mi je treć dan i apsolutno čist mi je uložak....trebam li se zabrinuti i šta da radim......hvala puno na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne morate brinuti. Neki put bude oskudnija.

DanaMimi

Poštovani,
menstruacija mi kasni 10 dana, prije 3 dana sam radila test i bio je negativan. Zadnju menstruaciju sam imala 7.8., od tada sam imala više spolnih odnosa s jednim partnerom. Koristili smo zaštitu. Zadnja 4 mjeseca menstruacije su mi redovite, ovaj mjesec na dan kada sam trebala dobiti menstruaciju išla sam u drugi grad s drugačijom klimom, znam da je moguće da je klima ili stres uzrok kašnjenja. Također imam i ciste no doktorica je rekla da nisu prevelike. Osjećam nekada bolove u jajnicima, bole me grudi i imam nekada bijeli nekada žućkasti iscjedak. Je li moguće da je ipak trudnoća u pitanju? I s obzirom da ne znam uzrok kašnjenja je li pametno da imam odnose s partnerom ovih dana?
Hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Odnose možete imati.

milo90

Pozdrav,

Imao sam sa devojkom seksualni odnos pre nekih 2-3 nedelje. to je bio prvi odnos posle vise od 6 meseci.. Bila je u ovulaciji kako je rekla i nismo imali nikakvu zastitu. Nisam ejakulirao u nju za vreme seksa, vec posle..nekih 10-15 min posle. Trebala je da dobije 19.2...menstruacija joj kasni 3 dana. S obzorim da smo prolazili kroz svadje i svakodnevne stresne situacije prethodnih 6-7-8 meseci kasnila joj je par puta. Pitam se da li sada postoji sansa da je trudna? Imali smo nezasticen seks za vreme ovulacije, ali nisam ejakulario za vreme seksa, vec nakon i naravno van nje...

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani,
ukoliko nije došlo do ejakulacije u rodnicu mogućnost trudnoće je minimalna. Najbolje bi bilo napraviti test na trudnoću kako bi bili sigurni

Lionelxxx

Postovani,

u zadnjih nekoliko mjeseci mjesecnica mi je stalno neredovita i zna nekada i izostati. Promijenila sam mjesto stanovanja i dosta sam u stresu zadnjih par
mjeseci zbog posla. Primjerice, u veljaci ju nisam uopce ni dobila, a sada evo opet u srpnju i kasni mi vec neko vrijeme. Zadnji put sam imala od 14-20.06.
kada sam bila na moru, a 29.06. sam imala spolni odnos, no puno prije vremena je decko izasao. 23.07. sam imala opet odnos uz prekinuti snosaj, no uz zastitu.
U srpnju sam 27.i 28. imala nekakvo oskudnije kao krvarenje nakon cega je stalo i imam samo normalni iscjedak. 29.07. sam imala ponovno odnos, no uz
prekinuti snosaj (na vrijeme je izasao, u to sam sigurna). Prosli tjedan sam ipak napravila test na trunocu koji je bio negativan (no ne znam je li jos prerano za test ili je pogresno negativan?) 11.i 12.08. sam imala ljepljivi, prozirni, gusti iscjedak koji znam da imam za vrijeme ovulacije. Smrsavila sam takodjer 3 kg u zadnji mjesec-dva.
Kako god, strah me je i ne znam sto se dogadja.

Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vas se očito radi o hormonskom disbalansu. Savjetujm da učinite kompletnu hormonsku analizu (spolni hormoni, hormoni hipofize i štitnjače, prolaktin). Ukoliko ne planirate trudnoću oralna hormonska kontracepcija bi bila izbor za Vas sve dok se ne odlučite za trudnoću.