kašnjenje menstruacije

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. O ostalim uzrocima izostanka pročitajte u prijašnjim postovima koji govore o tome.

Bongo1996

Imam par pitanja vezanih za kasnjenje menstruacije. Dakle moja cura se bavila profesionalno sportom sve do pred nekoh 2 mjeseca kada je radi operacije morala prestati sa treninzima, prije cca mjesec dana je imala operaciju. Redovito joj kasne menstruacije po cca 10-30dana, zadnji put je dobila 18.11.-26.11. Spolni odnos imamo bez zastite ali uvijek pazimo tako da ne napravimo glupost. Znaci prije 7-10 dana imali smo spolni odnos 2 puta u razmaku od 20-30 min i oba puta sam dosao do kraja i vadio na vrijeme van. Ona je tad vec trebala imat menstruaciju ali nije i ako gledamo u nekom pravilu to su neplodni dani. dali su ta 2 odnosa mogla napravit nesto sto ne zelimo bez obzira sta je tad vec trebala dobit menstruaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Operacija može odgoditi nastup menstruacije i poremetiti plodne dane.
Ako kroz tjedan dana ne dobije menstruaciju nek napravi test na trudnoću.

Hatsepsut

Postovi doktore, potreban mi je 1 savet.
Naime, poslednju menstruaciju sam imala 16.11.2016. koja je bila normalna. Nakon njenog zavrsetka desilo mi se par privatnih stvari(oko fakulteta,preselila sam se u drugi drag...) koje zbog kojih sam bila pod stresom jedan period, tako da mi je menstruacijau decembru izostala, i jos nisam dobila. Imam decka, ali smo praktikovali penetraciju samo(nosili smo ves)ali smo pre nekoliko dana imali pokusaj prvog odnosa, uz koriscenje zastite, ali sam gotovo sigurna da sam i dalje nevina, jer pre toga nisam imala nikad odnose. Menstruacija mi je manje vise redovna, tj, kada se razbolim/prehladim ili sam pod stresom kasni mi po okvirno nedelju dana. Da li treba da se brinem i kome da se obratim za pomoc?

znatiželjna67

Postovani,
Kasni mi menstruacija 18 dana. Na dan kada sam trebala dobiti, prvi puta sam imala seksualni odnos (naravno, zasticeni). Inace imam pcos, ali mi u zadnjih godinu i pol dana menstruacija nije kasnila. Je li moguce da mi kasni zbog prvog odnosa ili jajnika?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hatsepsut vjerovatno ste sama našla razloge kašnjenja menstruacije. Ne radi se o trudnoći prema opisanom.
Javite se ginekologu za terapiju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Znatiželjna vjerovatno zbog pcos-a.

Denisan

Zdravo dr, htela bi vas pitati, imala sam zadnju ment 16.11.2016 i jos uvijek nisam dobila m. Uvijek sam imala neredovnu mens. Prosle god u ovo vrijeme sam koristila cyclo-progynova. Nevina sam i sa momkom sam imala analni odnos i on je korstio kondom. Da li postoji mogucnost za trudnocu? U velikoj sam panici

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne postoji ako niste imali odnose do sad.

Denisan

Nisam imala tj nevina sam. Znaci trudnoca je iskljucena mogucnost. Sta mi vi preporucujete, da li uzmem ove tapleke koje sam pile prosle godine? A trenutno pijem femisan a kapi. Mada sam nervozna samom pomisli na mogucnost trudnoce i to mi izaziva veliku nervozu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ne nastupi menstruacija skoro javite se ginekologu.

alarmantna

Poštovani molim vas za misljenje o sljedecem problemu. 22 su mi godine i prije godinu dana ginekologinja mi je dijagnosticirala sindrom policisticnih jajnika. Menstruacije su mi bile neredovite sa predugim ciklusima (50-90 dana) te mi je prepisala Yaz pilule na 6 mjeseci. Posljednju tabletu sam popila u 11. mjesecu te sam od tad imala redovne menstruacije do sada. Posljednja menstruacija mi je bila 12.01. u trajanju od 5 dana,te sam 22.01. imala nezasticeni spolni odnos nakon kojeg sam 30 sati nakon uzela ella one. Kako mi menstruacijski ciklus nikada nije bio kraci od 28 dana, zatrazila sam misljenje od prijateljice ginekologinje koja smatra da nije doslo do trudnoce. Od tog 12.01. do sada nisam dobila menstruaciju iako zadnjih tjedan dana imam bolove u donjem dijelu trbuha i problema sa pristicima(koji mi inace nagovjestavaju menstruaciju) no ona nikako da dodje. Zanima me vase misljenje o uzroku kasnjenja/izostanka menstruacije. Mislite li da mi se ciklus vratio na neredovito stanje prije pilula?

Zbog nepristupacne lokacije na kojoj trenutno boravim nisam u mogucnosti kupiti test za trudnocu ili posjetiti svog ginekologa, no mogucnost trudnoce sam na neki nacin i iskljucila.
Zanima me koji je moguci drugi uzrok? Ne bih se zeljela vratiti na kontracepcijske pilule.

Hvala vam unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko su Vam dijagnosticirali sindrom policističnih jajnika moguće ja da su i ovi neredoviti ciklusi posljedica toga. Bilo bi dobro što prije napraviti kompletni ginekološki pregled i odrediti hormonski status,

mik1

Poštovani,
mjesečnica mi kasni 13 dana, test za trudnoću je negativan, radila sam ga prije dva dana prvim jutarnjim urinom. Zvala sam ginekologa, prvi sljedeći slobodan termin ima krajem mjeseca pa me zanima da li da pričekam termin ili nazovem ponovno i objasnim situaciju s obzirom da bi mozda trebalo izazvati mjesecnicu jer mi nikad nije kasnila ovoliko dugo.? Probala sam prirodnim načinom, čajem od peršina nakon kojeg mi je inače uvijek došla nakon par dana, međutim sada ništa. Nema ni nekih prevelikih naznaka da bi mogla uskoro doći, osim slabih bolova u predjelu jajnika. Zahvaljujem na odgovoru!

delfin5566

Postovani,

inace imam redovne cikluse svakih 28-30 dana. Zadnja menstruacija mi je bila 29.01. U toku mjeseca imala sam par odnosa sa momkom i nismo koristili zastitu tj koristili smo metodu prekinutog snosaja. Menstruaciju sam trebala dobiti otprilike prije sedam dana no jos uvijek nisam. Uradila sam tri razlicita testa za trudnocu koja su pokazala negativan rezultat ( ni jedan test nisam radila u vrijeme prije ocekivane menstruacije nego tek poslije), Decko je siguran da nije nista ispustio, ali nas je strah zbog predejakulata. Da li je moguce da su testovi pokazali pogresan rezultat i da li treba da jos sacekam da ponovim test? Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za mik1,
pošto Vam je test na trudnoću negativan, mala je mogućnost trudnoće (točnost testa je 99%). Postoji mogućnost da nije došlo do ovulacije i stoga kasni menstruacija. Preporučio bih da se što prije javite Vašem liječniku radi pregleda (uzv debljina endometrija i izgled jajnika). Tada će odlučiti da li su potrebne tablete za izazivanje krvarenja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za delfin5566
ukoliko su tri testa pokazala negativan rezultat niste trudni. Preporučio bih da učinite uzv pregled radi procjene debljine sluznice maternice i eventualnih cista na jajnicima. Prema tome nalazu liječnik će odlučiti da li su potrebne tablete za izazivanje krvarenja.

sana13

Postovani, naime kasni mi menstruacija 14 dana, inace su mi toliko koliko redoviti ciklusi 28-32dana te san na 45.dan ciklusa napravila test IntimPlus koji je bio negativan. Takoder mi je i prethodna kasnila 5 dana, al ova sad malo previse. Zanima me koliko se mogu pouzdati u taj rezultat? Dal da napravim jos koji test, npr. sutra? Zahvaljujem na odgovoru.

kokolo22

Dobar dan, moje poštovanje. Treba mi stručan savjet. Imam 22 godine i prvu menstruaciju sam dobila sa 15 godina. Imam izrazito neredovite menstruacije. Dakle svakih 40-50, pa i više dana. U početku su ljekari smatrali da se jednostavno ciklus nije izbalansirao. No, odavno se nije desilo da mi menstruacija kasni ovako kao sada. Danas je 12.3. a zadnju menstruaciju sam imala 4.12. Dakle više od tri mjeseca nemam menstruaciju. Trudnoću isključujem kao opciju jer već godinu dana nemam seksualne odnose. Planiram se uskoro javiti ljekaru da uradim hormonalni pregled. Plašim se policističnih jajnika ili nekog većeg problema! Postoji li neka vrsta alternativne medicine (čaj ili slično) pomoću kojih mogu uredoviti ciklus? Šta bi mi vi preporučili, kome da se javim i koja je vaša dijagnoza odokativno uzimajući u obzir sve gore navedeno? Unaprijed hvala na odgovoru.

Lalalo99

Postovani, menstracija mi kasni vec 5 dana. Inace nemam redovne cikluse, variraju od 32-39 dana i krvarenje koje je inace bolno i obilno traje 7 dana. Menstruaciju imam vec 5 godina i nikad mi nije bila redovna ali ni nikad nisam imala veca variranja od navedenih. Zadnja dva ciklusa bila su 32 dana i po tom racunanju mi kasni 5 dana. Imam stalnog partnera i spolne odnose. Imali smo odnos 14.2. Koristili smo kondom i prekinuti snosaj. Kondom nije pukao niti se ostetio, sve je bilo u redu i bila sam u neplodnim danima. Zanima me jeli moguca trudnoca uz ovakvu zastitu i imam li razloga za brigu da sa mnon nesto nije u redu?
Hvala unaprijed.

Nazad
1 ... 35 36 37 38 39 40 ... 47
Naprijed