Preuranjena menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam o čemu bi se radilo odavde. Vjerovatno o ranijoj menstruaciji tj. disfunkcijskom krvarenju.

Znatiželjna:p

Postovani, zadnju menstruaciju sam imala 4.2 i trajala je 3 dana, jucer 20.2 sam opet dobila menstruaciju dok je u 1 mj nisam imala nego sam cjeli mjesec imala tockasto krvarenje, bila sam kod ginekologa zbog tog i reko je da je to tak zbog pilula yazz i dobila sam Estrogem 1mg za to, ali samo 7 dana sam to pila.
Ovaj mjesec sam uredno popila svaku tbl yazz-a i zanima me zasto sam dobila nakon 18 dana ciklusa menstruaciju, da li to moze bit nekakav poremecaj ili cak ukazivati na nekakvu bolest? Moja ginekologica je na bolovanju, a zamjena radi tek u utorak dal da cekam do utorka svog ginekologa ili da idem na hitnu jer imam bolove u donjem djelu trbuha ali ne stalno nego ko da me nesto 'ubode' pa popusti nakon nekog vremena... Unaprijed zahvaljujem na odgovoru happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam koji je uzrok krvarenju. Svakako možete pričekati do utorka.

DamBoo

Poštovani, zadnja menstruacija mi je započela 5.2., i zavrsila 10.2. U periodu od tada do sada sam imala spolne odnose, koristili smo se metodom prekinutog snošaja i nije svršio u mene. Zadnja 4 dana me grudi bole i nabrekle su kao i pred menstruaciju, i danas 27.2. Sam počela lagano krvariti. Zanima me sto to moze značiti, i da li je sve u redu. Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. Valjda menstruacija koja treba krenut.

Infinity

Poštovani,
menstruaciju sam dobila 6.1. i trajala je kao i uvijek 6 dana, te "normalna" kako i uvijek bude. 5.2. sam u trajanju od također 6 dana imala tamnu krv i nije je bilo puno, nije me bolio stomak niti malo, inače imam prva dva dana velike bolove. 26.2. imala sam sex nakon 6 mjeseci bez odnosa i sutra dan ( 27.2) primijetila sam krv koja je baš svijetle boje i nema je puno, većinom kad idem na wc. Nije kako mi bude prvi dan menstruacije. Sada osjećam povremeno bolove u donjem dijelu, rekla bih jajnicima,još uvijek uz krv. U zadnjih tjedan dana sam dosta i pod stresom, putujem na fax i nisam u tri dana spavala sve skupa 9 sati. Ne znam može li to sve biti i dio uzroka toga. Svakako planiram na pregled što prije, tražila sam informacije po netu, nisam ništa našla što bi me umirilo pa možda mi Vi možete pomoći.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. Možda cista upala, pcos,endometrioza, i slično. Ne brinite, nastupit će za koji dan

trapagirl

Postovani,
uradila sam proveru hormona.
Naime testosteron mi je povisen 4.3, normn.vrednosti 0.35-2.6, fsh 5.37, lh 14.87, progesteron 3.410, prolaktin 11.99, estradiol 161.2, tsh 2.003, tt4 81.2, TT32.03. Naime, imam neredovnu menstruaciju. Sta mislite?
Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da se radi o pcos i o anovulacijskim ciklusima.

trapagirl

koliko to moze biti ozbiljno za zacece? je l' postoji lecenje? Radila sam ultrazvuk prosle godine, bio je u redu.Menstrucioni cíklus jeste neredovan,varira svaki mesec 20-40. Godisnje izostane najvise 2puta.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da se liječi. U vašim godinama oralnim kontraceptivima.
Svakako se posavjetujte sa svojim ginekologom.

Erna_22

Dobar dan. Moje pitanje je u vezi preuranjene menstruacije. Od pocetka,vec 10 godina,ciklus mi je redovan,29 ili 30 dana,bez iznimke. Zadnju sam imala 20.03.,i 8.4. sam ponovo dobila. Ni inace nemam obilne menstruacije,ali ova je jos slabija,uglavnom prilikom vrsenja male nuzde. Udata sam,imam odnose,ali trudnocu iskljucujem. Moje pitanje je da li sam pogrijesila sto sam odmah jucer pocela piti antibaby pilule? I da li je ovo opasno? Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na žalost ne možemo znati da li se radilo o menstruaciji. Sugeriram UZV da se vidi debljina endometrija.

Natalijast

Postovani dr Dejane,
Imam jednu nedoumicu, naime menstruacije dobijam na 25-27 dana i uvek tako. Medjutim proslog meseca pojavio mi se braonkasti sekret 19. dana, a 22 dana sam dobila menst. i trajala je 10 dana ravno, a obicno traje 3 dana. Dvadesetog dana ciklusa sam imala nezasticen odnos, sa pokusajem zatrudnjivanja. Dan pre toga sam primetila rastegljivu sluz, kao kod belanceta i posumnjala na ovulaciju (koja bi u tom slucaju bila kasno). Danas je 27 dan otkako sam dobila tu predhodnu menstruaciju i ne dobijam, niti imam kakve naznake..Dok je trajala ta preuranjena i produzena menst. bila sam kod ginekologa i rekla mi je da je sve u redu, verovatno zbog promene vremena ili nekog stresa sam dobila ranije..Moje pitanje je, da li postoji mogucnost da sam u drugom stanju?
Hvala Vam puno na Vasem vremenu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa postoji. Pričekajte još koji dan(14 dana) od odnosa i napravite test.

kiki02

Dobar dan! Zadnju menstruaciju sam dobila 4.4.2013. Imam redovite menstrualne cikluse 28-30 dana. Ovaj mjesec je uranila 6 dana (dosla je 27.4 sa bolovima u trbuhu kao i inace). Imam redovite spolne odnose i zadnji je bio 10.4. (8 dan ciklusa ako se ne varam) sa kondomom + svrsio je izvan mene.Ovaj mjesec sam tjedan dana bila u drugoj drzavi pa da li je to povezano s tim ili je nesto drugo u pitanju. Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Povezano je s time. Ne brinite.

Erna_22

Dobar dan. Pisala sam nedavno o preuranjenoj menstruaciji. Zadnju redovnu sam imala 20.03.,i dobila opet 8.4.,ciklus inace traje 30 dana. Bila sam kod ginekologa,dijagnoza je mtg intermenstrualis,dobila sam terapiju Cefalexin cap. 500 mg 2x2 i Metilergometryn kapi 3x15. Krvarenje je prestalo nakon 4 dana,ukupono je trajalo 18 dana,do 26.4. Kad mogu ocekivati sljedecu mentruaciju,obzirom da ciklus traje 30 dana? Hvala unaprijed.

Kristina_25523

Poštovani,
brine me nešto što se dogodilo prije mjesec dana.
Imala sam menstruaciju koja je trajala od 20.3. do 24.3. i nešto malo 25.3., imala sam nezaštičeni spolni u noći 4.4. i prema računici bili su plodni dani. Dečko kaže da uopće nije svršio.
Pošto mi je to bio prvi spolni odnos nakon 3 godine užasno sam se bojala trudnoće i bila pod jako velikim stresom.
navečer 15.4. sam počela krvartiti, imala sam velike menstrualne bolove kako i svaki puta, ali nije krvarenje bilo obilno kako i prošli puta. to me užasno brine jer sam čitala da je moguće implantacijsko krvarenje u periodu između 6-12 dana od odnosa. 15.4. je bio 12 dan od odnosa. Od 20. sam imala bolove u donjem dijelu trbuha i leđima, mislila sam da se radi o trudnoći i napravila sam test sutradan i pokazao je negativan rezultat.
Inače imam redovite cikluse 28 - 30 dana i užasno me brine što je ova došla na 27. dan ciklusa unatoč tome što je protekla 3 mjeseca dolazila na 30. dan. je li se radilo o preuranjenoj menstruaciji??
Hvala na odgovoru.
Lijepi pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Erna to vam ne znam reći zaista: Ovisi o mnogo faktora. Premalo UZV parametara imam da bih vam i okvirno odgovorio.