TORCH tumačenje nalaza

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pozitivna IgM protutijela i pozitivna IgG protutijela niskog aviditeta ukazuju na primarnu CMV infekciju
koja se dogodila unutar tri mjeseca od dana uzimanja testiranog uzorka seruma, dok pozitivna IgM protutijela i pozitivna IgG protutijela visokog aviditeta ukazuju na ponovljenu CMV infekciju koja se dogodila prije više od tri mjeseca. Savjetujem da odredite aviditet IgG protutijela.

Minamina1234

Postovanje doktore. Trudna sam 9 tjedana i radila sam TORCH nalaz. Rezultati su sljedeci : CMV igG antitijela POZITIVAN
CMV IgM antitijela NEGATIVAN
HSV 1/2 IgG POZITIVAN
HSV 1/2 IgM NEGATIVAN
TOXOPLASMA IgG antitijela POZITIVAN
TOXOPLASMA IgM NEGATIVAN
RUBELA IgG POZITIVAN
RUBELA IgM NEGATIVAN

DA LI JE UREDAN NALAZ ? HVALA UNAPRIJED

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. IgG anitijela dokazuju da ste preboljeli (bili u kontaktu) s navedenim uzročnicima. Negativna IgM antitijela isključuju akutnu infekciju.

Anabellla1

Pozdrav,
U prvom tromjesečju su mi došli nalazi koji glase:
Herpes simplex HSV 1/2 IGG - pozitivno
Herpes simplex HSV 1/2 IgM - pozitivno

Razumijem da sam prema ovim nalazima u prošlosti preboljela herpes te da sam ga u trenutku pretraga imala. S obzirom da sam osjećala svrbež i peckanje u genitalnom području pretpostavljam da se radilo o HSV 2 što je potvrdio i moj ginekolog te mi je dao kremu iako lezije nisu bile previše vidljive.

Ono što mene zanima je: kako prema ovim nalazima da znam dal' imam antitijela na HSV 1 ili 2, te da li je dijete zaštićeno ukoliko sam imala samo antitijela na HPV 1, odnosno ako sam prvi put u trudnoći preboljela HSV 2?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazima Vi ste bili u kontaktu (ili preboljeli) s oba tipa herpesa, Razvili ste IgG antitijela i time je dijete zaštićeno.

EliEdi

Poštovani,

Danas sam dobila rezultate TORCH testa i malo sam zabrinuta s dva rezultata, te bih vas zamolila za Vaše stručno mišljenje.

S Toxoplasma gondii At IgM - 0,2
S Toxoplasma gondii At Ig - 0,10

S – Rubella IgM At - 0,1
S – Rubella IgG At - 0,5
S – Cytomegalovirus IgM At - 0,2
S – Cytomegalovirus IgG At - 26,5 (ELISA TEST) (ovo je sporni rezultat testa - pozitivan test >22)

S HSV I i II IgM At - 4,2
S – HSV I i II IgG At - 30,1 (ELISA TEST) (sporan rezultat testa - pozitivan test >11)

Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pozitivan test na IgM antitijela, (a negativan na IgG) znači akutnu infekciju i predstavlja opasnost za trudnoću. To kod Vas nije slučaj. Pozitivan test na IgG antitijela pokazuje da je trudnica bila zaražena u prošlosti s nekim uzročnikom s TORCH liste. To znači da je stvorila imunitet. Ako se želi odrediti prije koliko je vremena došlo do infekcije test se ponavlja za 10 do 14 dana.

EliEdi

Poštovani,

Izuzetno ste ljubazni i od velike pomoći. Hvala Vam puno na odgovoru. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Irna27

Poštovani, ovoo je nalaz

Endometrij 0,66mm
Straga intramuralni m.č 2,55×2,29cm
Sprijeda intramuralni m.č.0,85×0,80cm
Lijevo anehogena formacija septirana 3,06×1,91cm
D,O.bo
Douglasa slobodan

Dijagnoza: Sterikitis primria
Uterus myomosus
Cystis ovari si

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imate dva manja mioma smještena intramuralno (unutar mišićnog sloja maternice), te cistu na lijevom jajniku.

Vallenaa

Poštovani,
u 8 tjednu mi je napravljen test (ELFA) na toxoplasmu, te su stigli ovakvi rezultati
Toxo igm pozitivan /0,92 (neg <55 - poz >65)
Toxo igg pozitivan / 300 IU/ml (neg <4,00 - poz >8,00)
Toxo iga pozitivan / 0,25 AU/ml(neg <8,00 - poz >12)
Toxo avidnost igg Granican 0,20 (neg <0,20 - poz >0,30)

Preporuceno mi je novo testiranje za 2-3 tjedna, te imam dogovoren termin s infektologom, no do onda cu se ziva pojest.. uglavnom zanima me da li je to akutna infekcija ili?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pozitivni IgG i IgM upućuju da se infekcija dogodila unutar godinu do dvije. Kako ste u vrijeme testiranja bili trudni tek 8 tjedana vjerojatno ste već prije trudnoće imali zaštitna IgG protutijela koja štite Vaše dijete. No, da bi se utvrdilo točno trajanje infekcije potrebno je ponoviti nalaze.

plavookaana

Dobra večer!
Prvi put sam trudna. U 8 sam tjednu trudnoće i radila sam TORCH nalaze.
Rezultat nekih stavki me zabrinjuje a ne mogu trenutno do svog ginekologa jer je na godišnjem.

Ono što me brine je slijedeće:
Cytomegalovirus IgM pozitivan 32.05 AI
Cytomegalovirus IgG pozitivan 42.73 AI
Virus rubeole IgM negativan
Virus rubeole IgG pozitivan 96.43 IU/ml

Ima li opasnosti za bebu i mene?
Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, IgG je pozitivan i kod nove infekcije i kod ranije infekcije. IgM je pozitivan kod prve infekcije u 75 do 90% slučajeva i može ostati pozitivan do godinu dana nakon primoinfekcije tako da on nije relevantan u zaključivanju je li infekcija nastala tijekom trudnoće ili ranije. Zbog toga se koristi aviditet IgG: visok aviditet (> 65 %) označuje dobar imunitet, (infekcija je prethodila 6 i više mjeseci prije testiranja), dok nizak aviditet (< 35%) označuje slab imunitet i ukazuje da je infekcije bila prije 2 do 4 mjeseca.

mate20

Poštovanje,
Suprug i ja smo prošli 5 embriotransfera iz ICSI postupaka od kojih su 3 bez ostvarene trudnoće a 2 su završila medikamentoznim pobačajem kao blighted ovum (prazna gestacijska). Moji nalazi su do sada uglavnom uredni, antitijela štitnjače su mi povišena (Hashimoto), suprugov speprmiogram je malo lošiji. Nalaz TORCH testa je slijedeći, pa molim objašnjenje:

-Virus rubele IgG protutijela 20 IU/ml pozitivan
-Herpes simplex virus tip 1 IgG negativan
Interpretacija:
S/CO < 1,0 - negativan
S/CO >= 1,0 - pozitivan
-Herpes simplex virus tip 2 IgG negativan
Interpretacija:
S/CO < 1,0 - negativan
S/CO >= 1,0 - pozitivan

-Citomegalovirus IgM protutijela negativan
-Citomegalovirus IgG protutijela 97 U/ml pozitivan
-Toxoplazmoza negativan

Hvala na odgovoru happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pozitivni IgG pokazuje da ste bili u kontaktu s virusima rubelle i citomegalovirusom, te da ste razvili imunitet. Negativni IgM isključuje akutnu infekciju virusom.

Jelena72

Poštovani doktore,

u blagoj sam panici, molim vas pomozite mi.
Pre odprilike 3 nedelje sam
radila test na viruse. Ono što me
brine jeste sledeće:
Toxoplazma Igg pozitivan
Toxoplazma Igm negativan
ali aviditet na Igg je 52,2 (granični opseg je izmedju 50 i 60)
Da li treba da uradim još neke testove?

Unapred hvala.

Ana_anica

Postovanje!
Molim Vas za objasnjenje rezultata Torch nalaza za HSV 1/2:
- IgM - negativna
- IgG - pozitivna, vrijednost 424.4 U/ml (referentna vrijednost: pozitivan > 30 U/ml) - u ovom IgG rezultatu me muci to sto je vrijednost mnogo visoka (u odnosu na referentnu vrijednost) - da li je to zabrinjavajuce?

Hvala unaprijed!
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pozitivna IgG antitijela ukazuju na preboljenu infekciju (ili kontakt) virusom. Ona imaju zaštitnu ulogu. Odsutnost IgM protutijela to potvrđuje. Dakle, ne radi se o akutnoj infekciji i ne postoji opasnost za trudnoću.