Vodena cista na jajniku

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moje mišljenje je identično mišljenju vašeg ginekologa. Česte su ciste uz Mirenu. Sugeriram ev. Ca 125 marker i daljnje UZV praćenje.

Luna103

Poštovani,

Imam 24 godine i uglavnom redovite cikluse 28-31 dan. Posljednje menstruacije bile su mi 28.6 i 3.8.
7.7 sam bila kod ginekologa na ultazvuku i utvrdena je cista na lijevom jajniku +D1,26 cm xD1,85 cm. Na kontroli 19.7 cista je bila +D3,96 cm; +D2,45 cm. Ginekolog je rekao da će mi menstruacija vjerojatno kasniti (što i je, dobila sam 3.8 - 36. dan), da će vjerojatno cista sama puknuti i da dodem na kontorlu za 2 mjeseca.
Da li menstruacija koju sam dobila znači da je cista puknula ili može do nje doći i bez da cista pukne?
Da li mogu biti opasne ciste?
Sada već dvije večeri kad legnem u krevet osjećam neki čudan pritisak/tupu boli u predjelu lijevog jajnika (a preko dana ništa). Može to imati veze sa cistom?

Zahvaljujem na odgovorima, pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Više o cistama pročitajte u ovom dijelu foruma.
To što je menstruacija kasnila ne mora značiti da je puknula.
Svakako sugeriram UZv pregled i ako nije prsnula gestagenu terapiju.

_uplasena_

Poštovani,
U nedoumici sam i velikome strahu, pa bih vas molila ako možete odvojiti par minuta za pročitati i uputiti mi pokoju riječ. Naime radi se o cisti (vodenoj) koja se nalazzi na lijevom jajniku i imam ju vec 5 godina, prvi put uočena bila je veličine 6x3 cm, dok je njena velicina sada 8,67x6,48 prema pregledu ultrazvuka te su mi savjetovali laporaskopsku operaciju otklanjanja iste. Naime u velikom sam strahu, a budući ja nisam imala odnose koliko je pametno ili bolje reci neophodno podvrgnuti se zahvatu..? istina ponekada zna biti jako neugodno u određenom periodu ciklusa kada me bas zna boljeti u donjem dijelu trbuha.Nisam niti upoznata s procesima operacije tog tipa pa zanima me je li se svaka ta operacija izvodi s co2 budući mene ne smiju vaginalno operirati. Jedna od doktorica mi je rekla (neki stručni naziv) kao u smislu to ce biti isušivanje te ciste. Pomogli biste mi odgovorom na ovu por.
Hvala vam.
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svaka takva se ne mora izvoditi s CO2 ima i tehnika bez co2.
Svakako savjetujem laparoskopiju. To ste već trebali napraviti kroz sve ove godine koliko imate cistu.

Vekaca

Postovani, skoro godinu dana sam imala vanmenstrualna tackasta krvarenja, nekad na sredini a nekad odmah nakon ciklusa. Na uz mi je dijagnostikovana hipoehogena cista promera 26x26mm sa un ekskrencijama. Dr mi je dala da pijem primolut nor, nakon menstruacije evo 12 dan sam ponovo prokrvarila. Da li je moguce da cista nije pukla, i da li su ta krvarenja od ciste ili postoji sumnja na nesto drugo? Papa test mi je u redu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće da cista nije puknula, a treba sagledati i druge moguće uzroke krvarenje ( upale, eritroplakija, polip i sl)

Senasa

Dovar dan I lijep pozdrav za doktord koji n pomazu I sve one koji posjere ovu temu.
01.12.2015 sam imala prijevremeni porod razlog je bio prsnuce, beba je zivjela 4 dana peti je umrla.
Prije par mjeseci moj muz I ja smo dobili odobrenje na radu na trudnoci jer zelimo I jedva cekam da zatrudnim ali otkako smo krenuli s pokusajima vjecito mi se cista veaca.
Naime imala sam do unazad 6 do 7 godina cistu na ljevom jakniku koja nije noti rasla niti nestajala nike bila ljecena a I sasa je povremeno bude ali nestaje.
Zadnjih par ciklusa se cista vraca I puca
Ciklus mi je ispocetka bio neredovan pila aam FemisanA kapi I jedno veijeme je bilo svaki 28 dan ciklus.
Pocela sam imati ciklus prvo 10 dana prije nego sto bi trebalo odem ljecniku I dobijem ljekove za prestanak krvarenja pa poslje tih ljekova nastupi ciklus I bude ok .
Odem na kontrolu kaze ljecnik sve ok nema nista maternica jajnici cisti.
Da bi u roku od dva ciklusa opet za vrijeme ovulacije,14 dan ciklusa pocne kao smedjkasto pa sljedece jutro bude obicna mjesecnica i imam izrazit ponekada probadajici bol kod ljevog jajnika koji se siri velocina ciste sasa je 4 cm.
Mozete li mi reci sta da radim I savjet od alternativnih ljelova kako da je ljecim jer planiramo trudnocu?
Unaprijed hvala na odgovoru
Tekst jeste dug I pun gramatickih gresaka, zbog toga mi oprostite.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nikakva alternativa, već uzimate duphaston od 16 do 25 dana ciklusa dok ne zatrudnite.

MirkaP

Poštovani, imam 43 godine i u maju mi je rađena konizacija grlića materice (cin3, sil high grade). Intervencija je uspješno obavljena, urađene dvije kontrole papa nalaza koji je bio uredan. ZM je bila 10.10. koja je trajala 10 dana, tri nakon prestanka pojavilo se oskudno krvarenje koje je trajalo tri dana i opet 29.10. krvarenje slično menstrualnom, koje je trajalo 7 dana. UZ nalaz je rađen 4.11. Debljina endometrijuma 9,8mm/2. Lijevi jajnik sa biokularnom cistom 52mmx33mm tankih zidova. Desni jajnik 34mmx24mm, uredan. C.D. bo. Moj ginekolog je mišljenja da će cista prsnuti.
Terapija je bila klindamicin 2 puta 300mg, brufen1x400mg, 7 dana. Urađeni su nalazi CA125 8,4U/ml, HE4 72,8 ng/ml, ROMA index 15,5%.
Molim vas za mišljenje o terapiji i prognozama.
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam čemu ste dobili antibiotsku terapiju jer ne vidim ili niste naveli laboratorijsku obradu i medijatore upale.
Svakako mislim da su gestageni bili bolje rješenje.
No šansa da ista prsne su veliki . Nakon menstruacije sugeriram kontrolni UZV.

MirkaP

Poštovani, izvinjavam se što sam dala nepotpune podatke. U međuvremenu mi je otekla Bartolinijeva žlijezda (veličine lješnjaka). Pitanje sam Vam uputila prvenstveno zbog ciste, pa sam učinila previd. Hvala Vam za odgovor i molim Vas ako biste mogli prokomentarisati rezultate tumor markera i ROMA indeksa.
Unaprijed, hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam. Ubuduće ako budete postavljali pitanje morate biti koncentrirani.

MirkaP

Doktore, hvala Vam. Razumjela sam odgovor i još jednom oprostite. Srdačan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim

vita26

Poštovani, jucer sam bila kod svoje doktorice jer mi je menstruacija kasnila dva tjedna, na lijevom jajniku mi je unilokularna tvoba ispunjena bistrim sadrzajem velicine 56x77 mm, ljevo uz uterus pipa se rezistencija velicine veceg grejpa, doktorica mi je dala Duphaston tbl, zanima me vase misljenje s obzirom na moje godine 22, da li ce cista proci sa tom terapijom s obzirom na velicinu ili ce se morati to rijesavati operativnim putem? Hvala. LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je vodena vjerovatno će prsnuti uz navedenu terapiju.
Svakako obavite kontrolni UZV po zahvršetku menstruacije.

sneskobelic

Postovani, na redovnom godisnjem pregledu,ustanovljena je hipoehogena cisticna formacija jasno ogranicena 48X36mm,na levom ovarijumu. Doktorka je savetovala da se uradi Ca 125,HE 4 i Roma index. Referentne vrednosti su bile: CA 125:7,2 HE 4: 68,4 Roma index :13,9 . S obzirom da imam 36 godina,kako mi je receno ,Roma index je visoke referentne vrednosti. Danas sam bila na kontroli,ciste nema,pukla je u poslednjem ciklusu. Interesuje me da li Roma index moze biti povecan zbog inflamacije i da li je rezultat tumor markera alarmantan?Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ciste više nema te se ne zamarajte tumorskim markerima više.

Tonija4

Postovani,
Imam 40 godina (3 spontana, 4× SC poroda).
U travnju ove godine odlazim na pregled zbog skracenog ciklusa na 16 dana pri cemu krvarenje traje veoma dugo. Lijecnica na desnom jajniku pronalazi cisticnu tvorbu 1.7×2, prepisuje proveru 10mg 2×1/14-28 d.c. UZV K do 10.d.c. Na sljedecem pregledu u svibnju cista je jos uvijek prisutna, nastavljam uzimati proveru jos dva ciklusa. Na pregledu u lipnju cista vise nije prisutna i uz proveru ciklusi se normaliziraju. UZV kontrola za tri mjeseca. Na novom pregledu u listopadu DO dimenz 3.06x2.81cm, skoro cijeli zauzima cist unlok tvorba dimenz 23.4×22.8mm, LO dimenz 2.96x1.36cm, ponovo propisana provera tri ciklusa te UZV kontrola nakon toga. Prvi ciklus protekao uredu, u drugom ciklusu normalno pocela uzimati proveru i sada u drugom ciklusu, 9 dan tijekom uzimanja provere prokrvarila obilno, a trebala bih uzimati proveru jos 5 dana. Zanima me trebam li nastaviti uzimati proveru do kraja, ako nastavim kako brojati kada poceti ponovo uzimati proveru, trebam li se mozda javiti lijecniku zbog tog preuranjenog krvarenja za vrijeme uzimanja provere, nikako nisam radila tumorske markere, trebam li mozda traziti da mi se to napravi?
Oprostite na poduzem postu i hvala.

Nazad
1 ... 29 30 31 32 33 34 ... 41
Naprijed