Vodena cista na jajniku

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne uzimajte dalje. Vjerovatno je došlo do prsnuća ciste pa je menstruacija nastupila ranije.
Nakon krvarenja napravite kontrolni UZV.

vokvok

Ovako ide moja prica:

Kasnila mi je menstruacija 3 tjedna. Radila sam testove, svi negativni. Odem kod ginekologa, a ono vodena cista. Dao mi je provera teblete da pijem 5 dana, dva puta na dan. Nakon tjedan dana sam dobila menstruaciju, to je bio 2.11. Ginekolog mi je rekao da ne trebam doci na kontrolu jer ce se to rijesit tabletama. Danas je 2.12. a meni menstruacija opet nije dosla. Inace mi je ciklus uredan, 28 dana i prije mi se nikada ovo nije desavalo. Napravila sam danas test i negativan je. Sta mi je ciniti? Je li moguce da ta cista nije pukla ili sl?

Hvala na odgovoru..

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je cista tu. Obratite se ponovno na pregled.

Ana20

Poštovanje, imam par pitanja.
U 6mj ove godine išla sam privatno ginekologu radi bolova tjekom sexualnih odnosa koje trpim već 4god a moj izabrani doktor uporno tvrdi da mi nije ništa.
Bolovi su oštri i jaki u području jajnika i mjehura a ponekad i u trtici.
Doktor me pregledao i rekao da su mi jajnici malo uvecani i policisticni i dao mi da pijem qlaira kontracepcijske pilule.
Za 2 mj sam dosla na kontrolu i rekla mu da neko vrijeme imam jake bolove u desnom jajniku, i nasao mi je cistu veličine 7.5cm×5.5cm i rekao da će sama od sebe otić.
U međuvremenu sam dobila još jednu ali na ljevom jajniku veličine 2cm, te su mi u 10mj oba dvije pukle tokom odnosa.
Bila sam hospitalizirana 4 dana.
Međutim prije 2tj sam bila na kontroli i ta cista na desnom jajniku je i dalje tu samo malo manja i rekao mi je da su mi jajnici sas vec za 50% veci i dalje policisticni te mi je dao da pijem diane 35 i reko da dođem za 3mj na kontrolu, ako cista bude i dalje tu ili ako se poveća da će me poslat u daljnju obradu.
Rekao mi je da je cista čokoladna i da mu nije jasno kako mi se ciklusi nisu unormalili pošto mi i dalje traju od 27 do 45 dana.
Mene sad zanima kakva je to čokoladna cista i šta mogu očekivat u toj daljnjoj obradi?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite cervikalne briseve i ca125 marker. Ako se radi o endometriozi bit će vjerovatno nužan operatini zahvat

Marjaa20

Poštovani!

Zanima me kako da riješim problem sa cistom na jajniku.
Otišla sam kod svog ginekologa i nalazi mi se na desnom jajniku(vel.3cm) i vodena je međutim vec duže vrijeme nije otišla sa menstruacijom kao što mi je rekao ginekolog da ce otić i nije mi ništa preporučio osim da dolazim na pregelde.
To me sve više brine jer nikako da prođe a imam česte bolove u trbuhu i menstruacija mi je redovita svaki mjesec osim što nekad ide jače nekad slabije što mi nije nikad išla do sada.
Pa me zanima šta mi preporućate da uradim?
Hvala i lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kasni zbog ciste. Nazovite svog ginekologa za gestagenu terapiju.

Makkica

Imam 36god...U 9-oj nedelji trudnoce sam...pre 5 dana mi je ginekolog na pregledu konstatovao da je plod u redu ali je uocio vodenu cistu na jajniku 49x38mm...današnji rezultat CA125 mi je 81,19...mozete li mi reci da li je ca125 povisen u svim slučajevima kada se javi cista ili samo u kod specificnih cisti?
Koliko se cesto desava ovakva situacija?...da li plod moze da se održi ili mora da se...? Mozete li mi reci koja procedura sada sledi tj sta vi smatrate da treba da uradim i do kada ne bi li se sto vise smanjio rizik?

M

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ca 125 nije specifičan u trudnoći. Svakako istu treba opservirat te ev. ako ne prsne ili se poveća nakon 12. tjedna i operirat.

blackwoman11

Poštovani,
imam folikularnu cistu na jajniku dimenzija 8x6 cm...zakazana mi je laparoskopija za mjeseci pol dana...da li postoji mogućnost da ona pukne prije? imam bolove konstantno,vise kao probadanje

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji šansa da prsne prije operacije.

blackwoman11

Hvala na odgovoru...ako mi možete samo još reći koji su simptompi prsnuća? I kako izbjeći da do njega ne dođe..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kratkotrajna bol. Uglavnom većina žena nema velikih smetnji po prsnuću ciste.

mawa

Poštovani,

Imam 30 godina, nisam rađala.

U martu 2015. godine operisala sam cistu (endometrioza) na lijevom jajniku. U novembru 2016. godine pojavi mi se nova cista gusceg sadrzaja na desnom jajniku velicine oko 2,3 mm. vadila sam ca 125 i ca19-9 i u granici su normale.
(Želim da napomenem da sam u u februaru 2016. godine imala isto cistu na desnom jajniku pa sam zbog te nove ciste vadila ca 125 i ca19-9 koji su bili iznad granice. Iako je cista na sljedecem pregledu nestala, iz predostroznosti dr mi je rekao da ponovo izvadim ca i opet su bili povecani iako nisam imala cistu. Zbog povecanih ca 125 i ca19-9 uradila sam uv dojke i bila je upala al je izlijecena međutim tumor markeri su jos vise porasli. Zbog toga, sam uradila kolonoskopiju i dijagnoza je hronicna upala crijeva, uradim u novembru 2016. godine magnetnu abdomena i male zdjelice i magnet mi pokaze novu cistu na desnom jajniku koju još uvijek imam i neku promjenu velicine mm između vagine i uretre).
Nakon sto mi je magnet pokazao novu cistu i tu promjenu uradim ginekoloski pregled sa papa testom i sve je bilo uredu. ponovim ca125 i ca19-9 i napokon su u granici normale i dr mi kaze da je vjerovatno jaka upala izazvala porast markera i da za sad pratim cistu.
Međutim, zbog te promjene kod uretre odem kod urologa i uradi mi cistoskopiju, gdje mi na prednjem zidu uretre nadje dosta gnoja i dr. sumnja na devirtikulum i posalje me da uradim MUCG / UCG , TK sa dva balona. Citajuci na internetu vidim da cu prilikom pregleda biti izložena zracenju, pa me malo toga strah s obzirom na moja ranija stanja, odnosno na cistu (endometriozu) koju sam imala ranije i na cistu koju sada imam, kao i to da su mi jedno vrijeme bili povecani tumor markeri i cinjenica da nisam radjala.
Molim Vas da mi odgovorite da li postoje kontraindikacija za ovaj pregled sa zracenjem obzirom na moju situaciju sa cistama?
Hvala Vam

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je urološka pretraga pa i njih konzultirajte. Kod vas se radi o recidivu endometrioze i pojavi iste na novoj lokaciji/ između rodnice i mokraćne cijevi/
To treba operativno rješiti a nakon toga krenuti s terapijom npr. Visanne.

Marina17061992

Molim Vas za misljenje. Bila sam na pregledu te mi je utvrdjeno da imam dvije ciste. ( dermoidne ) Na jednom jajniku ona je 2 cm, na drugom jajniku 4 cm. Odmah mi je ginek. rekla da moram ici na uklanjanje ali samo te od 4 cm, iako je njen komentar odmah bio da nije nista opasno. Poslana sam da napravim CA125 te on iznosi 72.2. Papa test ce mi biti gotov tek za 15 dana.
Mene zanima zasto da se skine samo samo ta od 4 cm, te da li je ovo sto mi CA125 iznosi 72.2 jako opasno... Da li postoji rizik tijekom skidanja? Neznam da li postoji mogucnost da i dalje nastavi rasti... Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
dermoidne ciste dobroćudne su naravi, ali se preporuča operacija jer u starijih osoba kod kojih dermoidne ciste nisu odstranjene u mladosti katkada (1-3%) zloćudno alteriraju. Nalaz Ca 125 ne treba vas brinuti, on je niskospecifičan, jer njegove vrijednosti mogu biti povišene i u drugim ginekološkim i neginekološkim bolestima i stanjima (menstruacija, upala, endometrioza, ciste jajnika, pneumonija). Prilikom operacije operater će odlučiti o obimu operativnog zahvata, a konačnu će dijagnozu postaviti patolog.

Marina17061992

A ako se ne operira da li moze biti opasno ili utjecati kasnije na trudnocu posto je po jedna cista na svakom jajniku!?? uglavnom na nalazu pise ovako : desni ovarij s jednim cisticnim ukljucenjem vel.36x30 mm,mjesnog odjeka, dermoid i anehogenom tvorbom promjera 20 mm glatke stijenke. Lijevi ovarij s jednim cisticnim ukljucenjem promjera 25 mm, mjesnog odjeka. U cavus douglasi se ne prikazuje slobodne tekucine.....
** da li s to moze regulirat ili smanjit tabletama, terapijom ili slicno. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ne postoji terapija koja bi izliječila dermoid. Savjetovao bih vam operaciju jer postoji mogućnost komplikacija kao što su prsnuće ciste praćeno krvarenjem, torzija i nekroza, infekcija.

Iva232

Postovanje,neznam dali ste jos uvijek aktivni na ovu temu,ali ja bih molila da mi netko da savjet,posto sam zabrinuta! Ovako,imam 27 godina,redovito sam isla na ginekoloske preglede,ali nikad na ultrazvuk, i sad na zadnjem pregledu sam isla na ultrazvuk i otkrivena mi je cista na lijevom jajniku 6 cm.. Ali kao "cokoladna".. Desni jajnik potpuno u redu,maternica u redu. Sada neznam,vjerojatno cu morat na operaciju,znate li vi gdje su najbolji strucnjaci za takve stvari,bojim se da nebi ostala bez jajnkika. ? Buduci da nisam jos rodila,hoce li to stvarati probleme ,? Zabrinuta sam zbog svega toga. Ako mi mozete bar nesto napisati u vezo toga. Hvala lijepa unaprijed !

Nazad
1 ... 30 31 32 33 34 35 ... 41
Naprijed