Zašto mi kasni menstruacija?

suzi_55

Poštovani, imam 20 godina i prvi put sam stupila u spolni odnos 4.3.2019. godine. Nije me ništa bolilo i nije bilo krvarenja poslije, ali je mogućnost da su bili plodni dani (ne znam da li je ista računica kada su menstruacije neredovite). Prije toga dečko me pokušao malo raširiti prstima. Inače sam imala neredovite menstruacije koje su bile jako bolne i obilne pa sam unazad dvije godine pila lindynette 30 koje sam prestala uzimati krajem srpnja 2018. Od tada je menstruacija bila ista kao i za vrijeme uzimanja tableta, a onda je menstruacija bila od 30.11. do 4.12.2018. (37 dana kasnije od prijašnje) i onda 11.1. do 15.1.2019. (35 dana kasnije) pa od 19.2. do 23.2.2019. i sada još nije došla, a danas je 4.4.2019. Dečko i ja prvi puta nismo koristili kondom, ali nije ni svršio. Drugi put je bilo opet bez kondoma, ali je izvadio, nastavio trenje vani i svršio po mojoj stražnjici. Prilično je siguran da ništa nije došlo do moje vagine, tj. da ništa nije ušlo i da bih mogla ostati trudna. Nakon 10 dana kašnjenja, uradila sam test i bio je negativan. U međuvremenu sam bila na operaciji i imala dosta stresa oko fakulteta pa je i to mogući razlog kašnjenja. Da li je moguće da sam ikako ostala trudna ili je sasvim normalno, unatoč neredovitim menstruacijama, da mi kasni ili potpuno izostane ovaj mjesec? Danas menstruacija kasni 16 dana i poprilično me strah što se zbiva. Sutra ću uraditi još jedan test, ali svakako želim smiriti malo glavu i Vašim odgovorom. Svakako da ću posjetiti ginekologa, ali trenutačno čekam u redu. Hvala lijepa na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu što ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće. Savjetujem da uradite analizu hormona jer je najvjerojatnije hormonska neravnoteža uzrok neredovitih ciklusa. Za svaki slučaj možete ponoviti test na trudnoću.

malena_emina

Poštovanje,
Imam problem sa izostankom menstruacije, odnos sam imala 01.01. i poslije toga dobila menustraciju 21.1. i 19.2. Od 01.01. nisam imala odnose, a radila sam tri testa, dva u januaru, i sad prije par dana i svi su negativni. (Radila sam dva testa po jutarnjem urinu mini gravignost nakon 3 sedmice izostanka u januaru i sada sam opet 01.5. ponovila test). Da liv je ovaj test pouzdan? Djevojka sam, pa mi je malo neugodno ići ginekologu sve kontam biće, a i mislim da nije trudnoća. Da li postoji mogućnost trudnoće, udebljala sam par kila možda 5-6 za sve ove mjesece, i imam stomak koji me brine jer ne znam dal je on zapravo "salo" ili "trudnički stomak"? Molim Vas za pomoć. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, test je pouzdan. Sigurno niste trudni. Radi se o hormonskoj neravnoteži. Savjetujem da uradite analizu hormona.

shodzic12

Poštovani,

Imam 21. godinu, nisam imala nikada odnos odnosno nevina sam. Menstrualni ciklus mi je i prije kasnio 5-10 dana, međutim ovaj put skoro mjesec dana. Ne znam odakle da krenem, da li da idem doktoru vadim nalaze, ili ginekologu. VOljela bih da me uputite?

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se ginekologu. Potrebno je lijekovima izazvati menstruaciju i nakon toga uraditi analizu hormona. U pitanju je hormonska neravnoteža.

SNNS

Poštovani, 24 su mi godine, menstruacija mi kasni već 7. Dan. Trebam da napomenem da inače imam redovne cikluse, jedino mi je prethodni mjesec poranila 3 dana. Odnose, nezaštićene, sam imala 5 dana prije kalendarske ovulacije, mada sam ovulatorne bolove imala 2 dana kasnije od predvidjenog. Radila sam test na trudnoću nakon 3. dana izostanka i nakon 5. dana o oba su bila negativna. Prvi test je bio Senzibilan da na 5 dana prije predviđenog krvarenja može otkriti trudnoću. Meni to sve stvara stres, mada sam imala ispitne rokove i imala sam stresan period čitav mjesec. Želim da pitam da li mogu vjerovati u testove jer znam da nisu sigurni znaci trudnoće, da barem stres saniram.
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u vrijeme kada su rađeni, testovi su vrlo pouzdani. Dakle, ne radi se o trudnoći. U pitanju je hormonski disbalans. Savjetujem da se javite liječniku radi pregleda i analize hormona.

she123

Postovani,
zadnja mjesecnica mi je bila 02.06., trajala je normalno 5 dana no dosla je nesto ranije nego inace (19 dana razlike). Inace mi je ciklus 23-25 dana no ovaj put mi kasni 7 dana. Radila sam test na trudnocu jucer popodne (znaci 6. dan kasnjenja), i jedan ujutro i oba su negativna. Kolike su sanse da je test krivo pokazao? Inace osjecam se jako lose, kao da cu dobiti svaki tren, ali nikako...
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom kada je rađen, test je vrlo pouzdan. Ne radi se o trudnoći.

she123

Hvala doktore.
Koliko mislite da trebam cekati menstruaciju prije nego se javim svom doktoru?

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko u narednih 7 dana ne bi nastupila menstruacija javite se liječniku.

djelartic123

Poštovani,

zadnja menstruacija bila mi je 21.9., inače imam neredovite cikluse, ali uglavnom je to 33-36 dana. Imala sam nezaštićeni spolni odnos 10.10.. Menstruacija mi još nije došla. Nemam nikakve znakove da će doći, koji uobičajeno bivaju. Bol u doljnjem dijelu trbuha, prištići,.. Nemam nikakve znakove trudnoće, međutim ne znam je li još rano za to. Može li se raditi o trudnoći s obzirom da nije došlo do ejakulacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da nije došlo do ejakulacije ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko se želite uvjeriti, uradite test.

mak

Poštovani,

do svibnja 2019. sam imala redovit ciklus koji je varirao od 26 do 29 dana.
S travnja na svibanj ciklus se produžuje na 37 dana.
Sljedeći su bili 32, 27, 35 i danas je opet 35. dan.

U lipnju sam bila na redovitom pregledu i papa-testu, liječnica je ocijenila da je sve u redu.

Dobila sam Macmiror vaginalete koje sam, zbog nestalnog ciklusa, uporabila tek u rujnu.
Mjesečnica je počela 21., a završila 25.9.
29.9. sam počela koristiti vaginalete.
4. listopada je počelo oskudno krvarenje koje je trajalo do 7.10., i tijekom krvarenja sam koristila vaginalete.

Pitanje je sljedeće: je li situacija imalo zabrinjavajuća. Navikla sam na redovite cikluse, a zbog prijašnje abrupcije, pušem i na hladno.

Zahvaljujem na odgovoru i pozdravljam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o hormonskom disbalansu. Savjetujem da uradite analizu hormona.

pavicka70

Poštovani,
U vrijeme plodnih dana imala sam dva spolna odnosa na isti dan. Prvo zaštićeni, zatim nezaštićeni. Između odnosa dečko je otišao na wc te se oprao. Ejakulacije nije bilo unutra. Ovulaciju sam dobila 3 dana nakon spolnog odnosa i menstruacija mi zasad kasni samo 1 dan, ali me muči što nikakve znakove menstruacije nisam imala do prekjučer. Tek onda su me počele boljeti grudi, a obično počnu i do tjedan dana prije menstruacije. Imala sam i malu infekciju pa je možda i to uzrok kašnjenja. Zanima me postoji li mogućnost trudnoće. Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema onome što ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće. U to se možete uvjeriti tako da uradite test.

Lena1216

Postovani, zadnju menstruaciju sam imala od 10-15 og oktobra, redovna mi je i dobijam svakih 26 do 28 dana. Ali kasni mi tri dana, uradila sam test pre dva dana i bio je negativan. Uradila sam ga u vecernjim casovima ali sam radila tako i pre pa verujem da je tacan. Zbunjuje me sto osim neke nelagodnosti u stomaku ne osecam nista sto bi nagovestilo da cu dobiti. Da li mislite da je test tacan? Unapred hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko je napravljen najmanje deset dana nakon odnosa trebao bi biti vrlo pouzdan.