Gastroenterologija

ciroza

vesna

Molim vas da mi odgovorite kakva je terapija u slučaju ciroze jetre . Posljednji ultrazvuk ovako glasi:

Hepatomegalija sa izrazito difuznom lezijom, jetra je grubo zrnata.

GGT 430,AST400, ALKALNA FOSFATAZA JE580.

Alkohol nikada nije konzumiran,a preboljen je Hepatitis B.

Lijep pozdrav, VESNA

Doc.dr.sc. Ž.Babić

Gore navedeni nalazi još ne moraju značiti cirozu jetre. U postavljanju dijagnoze bitan je i klinički pregled bolesnika, kao i još neke pretrage. Ako se dokaže ciroza jetre terapija je suportivna, tj. nadoknaditi ono što tako oštećena jetra više ne proizvodi, kao npr. vitamin K, ev. albumine itd. Također je portebno odstranjivati nakupljanje slobodne tekućine u trbušnoj šupljini lijekovima ali i mehaničkom evakuacijom. Potrebno je izbjegavati sve što može dovesti do daljnjih oštećenja jetre ( određeni lijekovi, alkohol itd.). Ponekad dolazi u obzir i korištenje vitamina B. Ako se razviju komplikacije, njih treba liječiti. Doc.dr.sc. Ž.Babić