Gastroenterologija

IRITIRANO DEBELO CRIJEVO

IRENA

Prije otprilike dvije godine,moj ljekar mi je rekao
da patim po iritiranog debelog crijeva.Hodam svakodnevno, vjezbam koliko mogu,hranim se izuzetno zdravo,koliko znam o tome.Ali bolovi jos
postoje, iako smanjeni.Zadnjih mjeseci uzimam prije
spavanja tablete DEPTRAN10 .Zivim u inozemstvu.
Imam svakodnevno ucestale vjetrove, koji me uzasno nerviraju.Ne mrsam, izgledam dobro.Cijeli
zivot sam imala obilne menstruacije,pa sam tako
imala i uvijek nisko zeljezo, i cesto uzimala tablete
u obliku vitamina sa puno zeljeza ili samo zeljezo.
Ako ih ne uzimam, osjecam se jako lose poslije
menzesa.Tako da sam cak 2 puta pala u nesvijest
poslije toga(tada nisam uzimala tablete).Sada ih
ponovo uzimam i ne manta mi se. Stomak me i dalje muci.Zbog toga me ljekar uputio ponovo
specijalisti, kod kojeg sam bila prije dvije godine.
Tada sam radila ultrazvuk stomaka,i analizu krvi.
Strasno se brinem. Imam dvoje male dijece i 40
godina.Prilikom nuzde imam osjecaj da mi zavrsetak debelog crijeva ide vani.Kako da se umirim,nekad mislim da je samo to, nekad da je
mozda rak.Jeli moguce da iritirano debelo crijevo
tako dugo muci.Da li se to razvija u nesto gore?
Unaprijed hvala IRENA

Doc.dr.sc.Ž.Babić

Sindrom iritabilnog crijeva mogao bi odgovarati vašim tegobama. Svakako je potrebno učiniti i endoskopski pregled crijeva, kako bi se isključila neka druga bolest. Moj je savijet posteta gastroenterologu. Ako se radi u sindromu iritabilnog crijeva, nakon takve obrade moguće je odrediti i adekvatnu terapiju. Obradu bi bilo dobro nadopuniti i manometrijom anorektuma, s obzirom kako navodite tegobe koje bi se eventualno moge povezati mogućom obstriucijom defekacije. U svakom slučaju trebate primjeniti hranu obogaćenu neprobavljim vlaknima ili primjeniti neki od gotovih pripravaka takve hrane, kao bi ublažini tegobe i regulirali stolicu. Doc.dr.sc. Ž.Babić