Gastroenterologija

pitanje

Jelena

Poštovani doktore,
Imam 22. godine. Prije 10 mjeseci dijagnosticirano mi je:Insuff.cardiae, reflux oesophagitis gr 2, gastritis chr.Od onda se liječim Ulzolom i Reglanom.Tijekom ljeta stanje se poboljšalo no sada mi se tegobe pogoršavaju.Da li je istina da se smetnje javljaju pojačano u proljeće i jesen, i zašto?
Da li imate kakve preporuke kako da si olakšam situaciju uz redovitu terapiju i dijetu?
I dali je istina da su gastritis i oesophagitis prekancerozna stanja?
Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru
Jelena

Doc.dr.sc. Ž.Babić

Terapija refliksnog ezofagitisa treba ponekad trajati dulje vrijeme. Pitanje je i doze lijekova. Nije poznato da li je kod Vas tražena pretraga na Helicobacter pylori. Tegobe vezane uz gastritis imaju sezonsku karakteristiku pojavljivanja, ne zna se zašto. Gastritis i ezofagitis nisu uglavnom prekancerozna stanja, osim ako patohistologijski nalaz koji se uzima tijekom endoskopije ne upućuje na to. Doc.dr.sc. Ž.Babić