Gastroenterologija

salmonela ili mononukleoza?

mia

Imam sina od 14 godina, već četvrti dan ima povišenu temperaturu od 38 do 37,5. Ima učestale vodenaste proljeve i po nekoliko puta na dan povraća.Držim ga na dijeti, čaj, prežgana juha, bobi štapići. Prvo smo mislili da je nešto virusno, ali sam pročitala odgovor o salmoneli i simptomi su vrlo slični. Da li da odemo na pretrage u Zaraznu ili da još pričekamo kod kuće? Da li je moguće da se napravi analiza na salmonelu ili mononukleozu iz krvi ili se mora donijeti stolica? I ako je ta bolest da li se liječi antibioticima? Puno hvala unaprijed na odgovoru
prof. Mia

dr. Silvija Čuković-Čavka

Poštovana gospođo, žao mi je što nisam ranije vidjela Vaše pitanje. Ako je pitanje još aktuelno, obzirom da se kod Vašeg sina radi o tegobama koje se ne smiruju uz mjere koje ste poduzeli, svakako Vam preporučam da ga odvedete na pregled u Hitnu službu Klinike za infektivne bolesti. Opisali ste simptome akutnog infekcijskog gastroenterokolitisa, ali prema kliničkoj slici koja je uglavnom nespecifična ne može se reći o kojem je uzročniku riječ. Nakon pregleda Vašeg sina, liječnik u Klinici za infektivne bolesti koju Vam za rješavanje ovog problema toplo preporučam, odlučit će o opsegu potrebnih pretraga (mikrobiološka obrada stolice i laboratorijske pretrage krvi) i liječenju. U liječenju crijevnih infekcija u prvom redu nužna je dobra rehidracija (obilna nadoknada tekućine) i dijeta, a antibiotska terapija dolazi u obzir samo u određenim situacijama.
Obzirom da ste spomenuli infekcioznu mononukleozu (iako ne vidim razlog zašto ste je povezali sa simptomima Vašeg djeteta) kratko ću Vam reći nekoliko podataka o ovoj bolesti. Infekciozna mononukleoza akutna je infekcija limfatičnog sustava Epstein-Barrovim virusom (EBV). U većini slučajeva u dječjoj dobi prolazi asimptomatsk, dakle bez jasnih kliničkih simptoma, a u dobi starijeg djeteta i mlađe odrasle osobe češće je klinički manifestna. Ponekad bolest ima izražen prodromalni stadij koji traje nekoliko dana i očituje se povišenom temperaturom, slabošću i umorom. Među klasičnim simptomima najčešća je limfadenopatija što znači prisutnost povećanih limfnih čvorova, osobito podčeljusnih i na vratu, a zatim slijedi angina, povišena temperatura i rijetko osip po tijelu. Infekciozna mononukleoza u pravilu prolazi spontano za dva do tri tjedna, a samo u rijetkim slučajevima ima teži tok praćen komplikacijama. Dijagnoza se postavlja laboratorijskim pretragama krvi. Terapija je simptomatska, antibiotici nemaju utjecaj na tok infekciozne mononukleoze osim u slučajevima kada postoji i bakterijska superinfekcija u ždrijelu.
Nadam se brzom ozdravljenju Vašeg sina uz srdačan pozdrav.

mia

Zahvaljujem se štovanoj doktorici na odgovoru, bili smo jako zabrinuti, ali taj dan kad sam poslala pitanje stanje se konačno popravilo. Otići ćemo svejedno na sve pretrage u Zaraznu bolnicu dok se još malo oporavi, vjerojatno idući tjedan. Puno hvala još jednom prof. Mia