pitanje za ginekologa

Partner i ja imali smo nezasticeni seksualni odnos u nedelju. U cetvrtak mu se na spolnom organu pojavio jak svrbež i sitni mali pristici. Što to znaci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o gljivičnoj upali. Savjetujem neku od antinikotičkih krema (Canesten, Rojazol, Plimycol...)

TinaVale

Pozdrav!

Ovako. Rodila sam 11.7. Prva menstruacija nakon poroda je bila 17.08. Imala sam spolne odnose sa prekinutim snosajem
Popila sam tabletu za dan poslije pred kraj 8 mjeseca. Sad sam trebala dobiti 14.09. al kasni 3 dana. Jel moguce zbog tabete ili?

Hvala unaprijed

anchi113

Postovani, zadnju mjesecnicu dobila sam 16.9, uranila je 2 dana. Spolni odnos imala sam sa partnerom 8.9 i bio je uz koristenje kondoma i decko je svrsio u njega (nije puknuo ni nista). Trebala sam dobiti 15.9 ali kasni vec 2 dana. Trbuh me boli, glava takoder ali nema mjesecnice. Moze li u pitanju biti trudnoca ili je nesto drugo

Sanja005

Poštovani,
Nedavno sam primjetila malu izraslinu koja je onako duguljasta na perineumu, bjelkaste je boje, ne boli me, ne svrbi, niti pece. Mene zanima da li je kondilom ili da li postoje obicne bradavice koje su slicne kondilomima?
Mjesto sam tretirala sircetom ali ne prolazi bas pa me brine sto je u pitanju.

Bila bi Vam jako zahvalna na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana TinaVale, vjerojatno kasni zbog tablete.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana anchii113, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Sanja005, nemoguće je bez pregleda reći o čemu se točno radi ali prema opisanom moguće da su u pitanju kondilomi (spolne bradavice). Uzrokuje ih HPV virus niskog rizika. Mogu biti pojedinačno ili u grupama, bjelkasto ružićaste boje, veće imaju oblik cvjetače. Obično su bezbolne.

Sanja005

A da vas pitam da li postoje benigne promjene na kozi slicne kondilomima i da se pojave na genitalijama?

Ivo Balenović, dr. med.

Kondilomi jesu benigne promjene. One se mogu javiti bilo gdje na koži. Njih uzrokuje HPv niskog rizika (tipovi 6 i 11). HPV visokog rizika ne radi promjene u smislu kondiloma, nego promjene u smislu cervikalne displazije (CIN). Kondilomi se mogu liječiti kirurški (krioterapija, elektrokauterizacija) ili medikamentozno (Condylox, Aldara).

Sanja005

Moram napomenuti da je kod mene ta izraslina skoro mjesec i pol i ne siri se, vise lici na obicnu bradavicu pa me zanima da li je moze biti neka druga izraslina slicna kondilomu?

Hvala Vam unaprijed

Sanja005

Negdje sam procitala da su kondilomi nakupina sitnih bradavica razlicitog oblika i boje a kod mene ta bradavica stoji mjesec i pol i ne razmnozava se, pa me zanima da li postoje i neke druge bradavice slicne kondilomima? I zanima me da li su kondilomi zaista opasni posto se brinem..

Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Bradavice su izrasline na koži koje nastaju zbog djelovanja HPV-a. Ovisno o mjestu djelovanja virusa razlikuju se bradavice. Kondilomi su bradavice koje nastaju djelovanjem HPV-a (tip 6 i 11) na genitalnom području. Kondilomi mogu dolaziti u raznim količinama i biti raznih veličina i oblika. Puno ovisi o imunitetu osobe. Moguće je da bude samo jedan. Da bi se ustanovilo radi li se doista o kondilomu uzrokovanom HPV om, potreban je pregled i tipizacija.

anapav

Postovanje, menstruacije su mi neredovne, nekad dodje 25. nekad 28. a nekad i 35. dana ciklusa. U 28-dnevnom ciklusu menstruacija mi kasni 6 dana. Buduci da sam spolno aktivna, za svaki slucaj radim test kada kasni koji bude negativan.Ovaj put sam test radila 10 dana nakon odnosa koji nije bio u plodnim danima racunajuci pocetak prosle menstruacije (dobila sam je 16. augusta, a odnos je bio 8. septembra) i bio je negativan. Zanima me je li test vjerodostojan, u pitanju je osjetljivi test, a ako nije kad da ponovo uradim? Unaprijed Vam se zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos nije bio u vrijeme plodnih dana, a 10 dana nakon odnosa test je pouzdan.

Sanja005

Oprostite samo još da vas pitam da li je moguce i da se pojavi obicna bradavica na genitalnom podrucju kao sto je npr fibromi? Zanima me da li postoje i neke druge bradavice slicne kondilomima i koliko je to opasno?

Hvala vam i oprostite ali sam uplasena

Ivo Balenović, dr. med.

Bez pregleda je nemoguće reći o čemu se radi. Moguće da je fibrom. Bradavice su uvijek uzrokovane HPV om niskog rizika i one nisu opasne.

Sanja005

Hvala Vam doktore na odgovoru, i oprostite još jednom

Ane 1

Dobar dan imam 42 god prije par dana sam imala menstruaciju i drugi dan nakon njenog zavrsetka mi ide smedkasti iscjedak i dok imam odnose krvarim al nis jako.ne pece me nis ne svrbi ne boli pravila sam cak test za trudnocu i negativan je molim vase misljenje

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o hormonskoj neravnoteži (produljeno djelovanje progesterona) što nije neuobičajeno za Vašu dob.

Nazad
1 ... 32 33 34 35 36 37 ... 62
Naprijed