Tumačenje rezultata kombiniranog probira

Batinici

Molim vas je li mi mozete reci da li je nalaza zabrinjavajuci:
Free bhCG 122,2 mlU/ml 3,86 MoM
PAPP-A 12193 mlU/I 2,03 MoM
NT 1,2 mm (CRL 75 mm) 0,65 MoM
Rizik za Down 1:202 na dan vadenja krvi
Dobni rizik 1:151
Rizik T.21 1:202
Rizik T. 18-13 1:100000
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u skupinu s umjerenim rizikom za Down (od 202 trudnoće s istim nalazima 1 će dijete imati Downov sindrom), ali je rizik manji od nego što se očekuje za Vašu dob. Budući da su ultrazvučni biljezi uredni (NT 1,2 mm) nema potrebe za daljnjom dijagnostikom.

Batinici

Hvala Vam na odgovoru, moram vam rec da ima 37 godina i da me doktorica poslala zurno na amnio jer da su mi neki parametri povisen, ne znam koji i zasto. Nisam pristala. Mozete li mi vi objasnit sta je poviseno i zasto. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Rezultat kombiniranog probira temelji se na: 1. dobi trudnice, 2. UZV nalazu (NT vrijednost) i 3. vrijednosti hormona u krvi (free BHCG i PAPP-A). Kombinacijom svih parametara izračunava se rizik za kromosomopatije. Probir samo na temelju dobi majke detektirati će oko 30% plodova s Downovim sindromom (trisomijama), probir na temelju samo biokemijskih nalaza (hormoni) detektirati će 60% plodova s Downovim sindromom, a probir na temelju UZV-a detektirati će oko 80% plodova s Downovim sindromom. Kombinacijom sve tri metode detektirati će se 90% trisomija (Down). Upravo da bi se izbjegli lažno pozitivi nalazi samo jedne od metoda radi se kombinirani probir. Dakle, pojedini parametri u kombiniranom probiru nisu toliko važni kao krajnji rezultat koji se dobiva kombinacijom svih mjerenih parametara. Treba reći da kombinirani probir nije dijagnostička metoda, nego samo procjena rizika.

Batinici

Znaci doktore mogu se opustit i uzivat u trudnoci. Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Reina

Postovani,

molim Vas za tumačenje nalaza:

Gestacijska dob na dan vadjenja krvi 13 t 0
CRL 68 mm
NR 2.0 mm
Nosna kost prisutna na UZ (na nalazu kombiniranog greskom pise UNKNOW) Da li to ima uticaja na procjenu konačnog rizika?

HCG 2.89 MoM
PAPP-A 0.88 MoM

Dobni rizik 1:530
Biokemijski test 1:182
T21 (Biokemijski rizik + NT) 1:451
Rizik za trisomiju 13/18+NT 1:10000

Hvala unaprijed na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u skupinu s umjerenim rizikom za trisomiju 21. Od 451 trudnoće s istim nalazima, jedna će biti s Downovim sindromom.

LanaA30

Poštovani,
Dobila sam rezultate kombiniranoga.
Dob: 29
Raden sa: 13+1
NN: 1mm
F-b-hcg je 92,61 - 3,91 MoM
PAPP-A je 5899,00 - 2,22 MoM
Dobni rizik: 1/557
Rizik za Down: 1/1011
Rizik za trisomiju: 1/100000

Pise u zaključku da nema visokog rizika za Down. Jako me muci, kako sam citala, sto je povisen Hcg. Sto to znaci? Da li se trebam brinuti zbog rezultata?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, radi se o urednom niskorizičnom testu.

EQ

Postovanje,
mozete li pogledati rezultat testa kombiniranog probira:
38god, 50kg
Free Beta-hCG 101652.00 U/L Korigovani MoM 2.10
PAPP-A 2463.0 mIU/L Korigovani MoM 0.91
CRL 54.9
MoM 1.42
Nuhalni nabor 2.27
Nosna kost DA
Gestacijska dob prema uz i na dan vadjenja krvi 12+0
God+Beta-hCG+PAPP-A 1:90
God+PAPP-A 1:290
Rizik prema godinama 1:150
Rizik za DS/Trisomiju 21/ (biohem rizik+nuhalni nabor) 1:200
Rizik za PS/ Trisomiju 13 1:100
Rizik za ES/ Trisomiju 18 1:100

Unaprijed zahvalna
Srdacno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u skupinu visokog rizika za trisomije. Javite se Vašem liječniku radi daljnje dijsgnostičke obrade.

Betty Coltrane

Pozdrav,
molim Vas info kakav je nalaz. Meni se čini ok, osim ovog biokemijskog rizika za Edwards i Patau.

37 godina, 3. trudnoća, 1. je bila uredna, 2. je bio spontani ove godine sa 6+4, i sad je 3. trudnoća.
13 tjedana +4 dana

Rezultati testa i rizici:
Free ßhCG 12,08 mIU/ml 3.10.2018. : 0,55 MoM.
PAPP-A 664 mIU/l 3.10.2018. : 0,36 MoM.
NT 1,3 mm ( CRL 65 mm ) : 0,78 MoM.

Rizik za sindrom Down; 1 : 1620 rizik manji od graničnog. Dobni rizik 1: 142 .
Rizik za sindrom Edwards i Patau; 1 : 2179 rizik manji od graničnog.
Biokemijski rizik za sindrom Down; 1 : 265, rizik manji od graničnog.
Biokemijski rizik za Edwards i Patau; 1 : 172, rizik veći od graničnog.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, upravo zbog velikog broja lažno pozitivnih nalaza samo biokemijskog probira uveden je kombinirani probir u koji su uključeni ultrazvučna biometrija, biokemija i dob majke. Kod Vas rezultati ukazuju na nizak rizik.

ansaj123

Poštovani,

molim Vas za tumačenje nalaza i da se trebam zabrinjavati što je dobni rizik veći od graničnog?
Hvala unaprijed na odgovoru!

Dob na termin poroda 35
Gestacijska dob na dan vađenja krvi 11 t 6 dana

Biljezi:
Free ßhCG 29,15 mlU/ml na 16.10.2018. : 0,75 MoM
PAPP-A 1586 mlU/l na 16.10.2018. :0,7 MoM
NT 0,9 mm (CRL 52 mm): 0,65 MoM
Vrijednosti biljega preračunate za težinu 58,5kg

Rizik sindroma Down: 1 : 5423
Dobni rizik: 1:224

Rizik sindroma Edward i Patau 1:60727

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom niskorizičnom testu. Dobni rizik za Downov sindrom za sve trudnice stare 35 godina iznosi 1:224. Prema nalazima kombiniranog probira taj je rizik kod Vas puno manji i iznosi 1: 5423.

Korina2010

Poštovani,

zamolila bih Vas za tumačenje nalaza kombiniranog testa za trisomiju 21/18/13 u prvom tromjesečju trudnoće. Rađen IVF (ICSI). Prva trudnoća.

DOB: 34
KG: 75
nepušač
PREGLED NAPRAVLJEN 11. TJEDAN

BIOKEMIJSKI BILJEZI I KORIGIRANE MoM VRIJEDNOSTI:

PAPP-A (s) = 2,5 IU/L; MoM = 1,63 IU/L (mjerna metoda ECLIA, analizator Cobas E601 (Roche))
slobodna ß-podjedinica hCG (s)= 31,9 IU/L; MoM = 0,75 IU/L (mjerna metoda ECLIA, analizator Cobas E601 (Roche))

ULTRAZVUČNI PODACI (11. - 13. (+6) TJEDAN TRUDNOĆE):

CRL = 45,9 mm
NT = 1,0 mm; MoM= 0,79 mm
gestacijska dob prema CRL (tjedni+dani): 11+2
gestacijska dob na dan uzorkovanja krvi: 11+2

PROCIJENJENI RIZICI FETALNIH ANEUPLODIJA NA DAN UZORKOVANJA KRVI:

A) na osnovi kombiniranog probira (biokemijski biljezi + NT)

trisomija 21 = rezultat: <1:10000
trisomija 18 i 13 = rezultat: <1:100000
dobni rizik = 1:278

B) na osnovi biokemijskih biljega

trisomija 21 = rezultat: 1:3489

P.S. Mogu li Vas još zamoliti da mi objasnite što točno označava pojam "MoM vrijednost"? Što se točno kod ovog testa vidi iz krvi koju vadimo u laboratoriju, a što se vidi iz CRL-a i NT-a? Znam da je ovaj test samo neka vrsta statistike, ali bih ipak voljela malo više naučiti o ovome.
Svakako bih napravila i NIFTY test.
I još jedno pitanje. Je li moguće dobiti uputnicu za amniocintezu bez obzira na uredan nalaz kombiniranog testa i/ili Nifty-a?

Puno hvala na odgovoru!

S poštovanjem,
K.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, MoM vrijednosti su višekratnici medijana. Izmjerene vrijednosti biokemijskih biljega (beta HCG i PAPP-A) se ne izražavaju kao apsolutne, nego kao MoM vrijednosti, a služe za izračunavanje omjera vjerojatnosti. Izmjereni nuhalni nabor (NT) se izražava kao MoM vrijednost u odnosu na dužinu ploda (CRL). Kao granična se uzima vrijednost 2,0 do 2,5 veća vrijednost od medijana za normalnu trudnoću (višekratnici medijana ili MoM). Slobodna podjedinica ß-hCG i trudnički plazmatski protein-A (PAPP-A) biokemijski su biljezi koji pokazuju najveću osjetljivost za fetalne trisomije u prvom tromjesećju. U trudnica koje nose plod s Downovim sindromom, MoM vrijednost slobodne podjedinice ß-hCG je gotovo dvostruko viši nego u normalnim trudnoćama, dok je PAPP-A 50%, ili više snižen nego u trudnoćama sa zdravim plodom. Mjerenjem nuhalnog nabora u kombinaciji s biokemijskim nalazima detekcija trudnoća s kromosomopatijama je viša od 90%. Vaši nalazi su u granici normale i nema potrebe za amniocentezom. Rizik od mogućih komplikacija amniocenteze veći je od rizika da nosite dijete s kromosomopatijom.

Nina 25

Postovani,
Molim komentar nalaza kombiniranog testa
Dob:36 god
Uzv gestacijska dob 12+5
Free bhcg 80,14 mlu/l :2,36 MoM
Papp-a 3629 mlU//l :1,08
NT 1mm (CRL 63 mm) :0,62 MoM
Rizik sindroma Down T 21 1:831
Dobni rizik 1:174
Rizik T 18-13 1:100000

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rizik za kromosomopatije je niži nego što se očekuje za Vašu dob.

Nazad
1 ... 28 29 30 31 32 33 ... 46
Naprijed