Liječenje Candide

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogućnost oplodnje nije smanjena. Svaki stres, a posljedično i pad imuniteta može pogodovati upali.

xxxNinaxxx

Poštovani,
Nastavno na prethodno pitanje, iznenada mi se pojavio nesnosan svebež, te sam ja - ne razmišljajući, češala... Sve je rezultiralo nateknućem jedne male stidne usne, držala sam oblog i pomoglo mi je, ista se vratila u normalu. Poslije toga sam s partnerom imala odnos, te sam osjećala zatezanje na ulazu u rodnicu.. Vidi se da je malo otečeno, s obje strane, s jedne više.. nije baš bolno, više neugodno. Gledala sam slike za bartolinijevu žlijezdu, no kod mene je manje. Bi li to moglo biti to i kako da si pomognem?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda ne mogu reći o čemu se radi, no obzirom na navedene simptome vjerojatno je u pitanju gljivična upala. Savjetujem neku od antimikotičkih krema i vaginaleta (Canesten, Plimycol, Rojazol). Bartolinijeva žlijezda je veličine oraha, a upala žlijezde jako boli (ne svrbi).

Help1234

Poštovani, voljela bih čuti i Vaše mišljenje o mom problemu pa Vam se ovim putem obraćam. Naime, prije par mjeseci je počeo svrbež iznad klitorisa i na vanjskim usnama iznad klitorisa. Na svoju ruku mazala sam 2 tjedna canesten kremom. Nije mi prošlo, nazvala sam doktoricu rekla mi je da su to gljivice i da kupim plymicol vaginalete i kremu, nakon terapije nije prošlo. Zatim mi je propisala geonistin vaginalete, ni od tog mi nije prošlo pa me konačno primila na pregled i rekla nešto kao "a dobro malo se vidi crveno iznutra ima isto malo iscjetka, mogla bi biti alergija na sapun uloške omekšivače, dat ću vam terapiju". Moja terapija za tu alergiju bila je vagisan vaginaleta i krema i opet nije prošlo. Trenutno sam dobila rojazol kremu koju moram koristiti 2 tjedna ali nekako mislim da neće ni od nje proći. Zanima me Vaše mišljenje i jesu li to zaista gljivice ili bi mogla biti alergija pa bi trebalo koristiti triderm kremu ili nešto slično. Napomenula bih da se partner lječio kad i ja i u vrijeme terapije nismo imali nikakve odnose, osim toga on nema nikakve simptome, ni svrbež ni crvenilo, ništa i kad sam to rekla svojoj doktorici rekla mi je da on možda laže, a znam da ne laže, stalni mi je partner, živimo skupa i na koncu mogu vidjeti.
Ispričavam se na dugom postu i molim Vas za odgovor, unaprijed hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da simptomi nisu prestali na terapiju antimikoticima, gljivičnu upalu možemo isključiti kao uzrok. Osjetljivo tkivo vulve i vagine može lako pokazati alergijsku reakciju ili iritaciju na tvari koje se nalaze u okruženju, kao što su parfemi, sapuni i konzervansi. Ako je uzrok alergijska reakcija nije uvijek lako identificirati i ukloniti uzrok. U tom slučaju je najbolje izbjeći sve moguće uzroke, a zatim ih polako vraćati jedan po jedan. Pretjerano pranje, osobito korištenje sredstava za pranje može ogoliti epidermalnu barijeru rezultirajući u konačnici suhoćom i svrbežom kože. Ukoliko se ne radi o infekciji, terapija se svodi na ublažavanje svrbeža i izbjegavanje postupaka koji ga mogu pogoršati. Koriste se neutralne kreme koje obnavljaju sluznicu, ponekad s dodatkom lokalnog anestetika, a u nekim slučajevima se koriste nisko potentne kortikosteroidne kreme .

Help1234

Poštovani, zahvaljujem na odgovoru, tako sam i mislila. Postoji li neka takva krema koju mogu dobiti bez recepta?

Ivo Balenović, dr. med.

Linola fett krema sadržava nezasićene masne kiseline koje djeluju protuupalno te imaju pozitivni učinak na održavanje i obnavljanje epidermalne barijere. Pokušajte s njom.

Shinelikeadiamond25

Pozdrav! Prije nekih 4, 5 dana primijetila sam svrbež tamo dolje, a vec osjecam i lagano peckanje pri mokrenju. Nisam spolno aktivna i nikad nisam imala nikakvih problema. To se pocelo pojavljivati nakon uzimanja antibiotika klavocina zbog upale zuba. Uz dosta istrazivanja jedino logicno m pada na pamet da se radi o candidi jer ju imaju i druge clanice u obitelj, a i prije sam primjecivala crvene suhe fleke po zglobovima, gljivice na noktu i sl. Takoder, probala sam i kucni test s pljuvackom u casi vode koja se rastegnula u trakice do dna case (koliko je to pouzdano, ne znam). Buduci da mi je ginekologica na godisnjem, preporucate li kakve preparate koje mogu sama kupiti u ljekarni prije mora jer je vrlo neugodno i vise ne znam sta da radim. Unaprijed hvala

Shinelikeadiamond25

Zaboravila sam napomenuti da imam pojacani bjelkasti iscjedak bez mirisa.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom radi se o gljivičnoj upali (Candida). Savjetujem neki od vaginalnih antimikotika (Plimycol, Canesten, Rojazol, Vagisan myko kombi...)

Shinelikeadiamond25

Aha, hvala na odgovoru. A buduci da sam prestala s koristenjem antibiotika, hoce li se te dobre bakterije same povratiti uz koristenje tih preparata, tj koliko dugu stetu je nacinio taj antibiotik?

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon korištenja antibiotika poremeti se normalna mikroflora (jer antibiotik osim 'loših' uništava i 'dobre' bakterije), što pogoduje rastu gljivica. Primjenom antimikotika liječi se gljivična upala. Nakon toga savjetujem primjenu probiotika koji pomažu uspostavi normalne mikroflore.

Shinelikeadiamond25

Aha, dakle probiotike mogu uzimati nakon terapije canestenom, ne mogu istovremeno?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Probiotike koristite nakon terapije.

brankica1209

Poštovani,
Pre par meseci sam imala problem sa kandidom koji sam lečila vaginaletama. Doktorka mi je rekla da se javila najverovatnije zbog nezdrave ishrane. Pre desetak dana sam počela da pijem kontraceptivne pilule yaz, i osim povremenog tačkastog krvarenja (za šta sam čula da je normalno na početku) nisam imala nikakve negativne nuspojave. S tim što u poslednjih par dana opet osećam svrab i imam malo jači beličasti sekret neprijatnog mirisa. Ne znam da li to ima veze sa pilulom ili mi se kandida ponovo vratila. Još jedan problem je što se i mom dečku nakon odnosa javio svrab i malo mu se ljušti kožica na glaviću, što mu se dešavalo i prošli put kad sam imala kandidu. Da li mogu i ovaj put da uzmem iste vaginalete (bez odlaska svom lekaru), da li bi dejstvo kontraceptivnih pilula u tom slučaju bilo smanjeno, tj. da li bi mi bila potrebna dodatna zaštita? U suštini moje pitanje je, da li je to zbog pilule ili mi se vratila kandida? Ako jeste, kako da sprečim da se to dešava?
Zaboravila sam i da napomenem da sam pre 2 meseca saznala da imam insulinsku rezistenciju i preporučeno mi je da izbacim mnogo toga iz ishrane, što sam samo delimično uradila. Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom izgleda da se kandida vratila. Možete koristiti istu terapiju koju ste već koristili. Antimikotične vaginalete ne umanjuju djelotvornsot kontracepcijskog učinka. Nakon terapije možete uzeti probiotik Lactogyn koji pomaže u uspostavi normalne mikrovaginalne flore. Prehrana je važna u spriječavanju kandide. Potrebno je izbaciti rafinirane šećere, pekarske i suhomesnate proizvode, alkohol, kavu, gazirane sokove... Na net-u možete pronaći svo o antikandida dijeti.

AquariusTomi

Postovani,

mojoj curi su se prije dva tjedna pojavili simptomi gljivicne infekcije, ali uz te simptome prisutno je bilo jos i lagano krvarenje nakon spolnog odnosa i tijekom mokrenja. Meni su se takoder javili simptomi gljivicne infekcije po glansu penisa, al javio mi se ocito i uretritis jer imam stalno blago zarenje na ulazu u uretru. Cura je pocela sa terapijom, odnosno mazati kremu i dobila je vaginalete od svoje ginekologice, a ja sam izlijecio gljivicnu infekciju po glansu sa kremom Rojazol.

Medutim, zarenje u uretri je ostalo te sam posumnjao da mozda nije bila samo gljivicna infekcija u pitanju te sam napravio urinokulturu na klamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu, bakterioloski bris uretre i urin na trihomonijazu. Sve je bilo negativno, a nalaz za trihomonijazu jos cekam. Ako bude i taj nalaz negativan, da li je moguce da imam gljivicnu infekciju i u uretri pa je izazvala uretritis? Jer zarenje ne prolazi i osjecam se bespomocno. Uz zarenje je prisutan i lagani prozirni iscjedak. Da li moram napraviti onda urinokulturu na gljivice? Koja je Vasa preporuka?

Ovo Vam tu pisem posto i cura i ja imamo problem, a i podforum Urologija zakljucan i ne mogu postaviti tamo pitanje za sebe.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, moguće da se radi o gljivičnoj upali, ili o uroinfekciji. Niste naveli da li ste napravili urinokulturu na 'uobičajene' bakterije: E colli, Streptococcus, Enterococcus.

AquariusTomi

Postovani,

napravio sam bris uretre ‘bakterioloski aerobno. Na nalazu pise ‘Mikroskopski nalaz: Polimorfonuklearni leukociti nisu nadeni. Izolirana je normalna urogenitalna mikrobiota.’

Urinokulturu sam radio na klamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu koji su takoder negativni.

Znaci ako bude na trihomonijazu nalaz negativan, moguce je da je candida osim na kozu, dosla i u uretru i stvorila upalu? U tom slucaju moram napravilti urinokulturu na gljivice?

Odnosno, koje sve pretrage mi jos preporucate? Urinokulturu na gljivice, urinokulturu na ‘uobicajene’ bakterije i koju jos pretragu ako bi bila uroinfekcija?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako nalaz na trihomonas bude negativan, najvjerojatnije se radi o gljivičnoj upali (kandida).

Nazad
1 ... 55 56 57 58 59 60 ... 62
Naprijed