Neredovita i dugotrajna menstruacija nakon prestanka uzimanja kotracepcijskih pilula

Piskotic

Imam 40 godina i kćer od 16. Uzimala sam pilule 14 godina, a zadnjih nekoliko isključivo Yasmin. Nikada nije bilo problema dok nisam prestala uzmati pilule, svojevoljno. Redovito sam bila na kontrolama, a to činim i sada. Nalaz je uvijek bio uredan. Prestala sam uzimati pilule u 4. mjesecu 2010. godine. Nakon neredovitih i dugotrajnih menstruacija javila sam se ginekologu i ultrazvukom našla cistu. Ista je sama nestala nakon dva mjeseca. Menstruacije su sve neredovitije i duže, a ova zadnja traje preko 15 dana. Molim Vaše mišljenje i savjet. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako treba isključiti moguće uzroke obilnijih i dugotrajnijih menstruacija, kao ciste, polipi, miomi, itd.
Ako se iste promjene ne nađu na ginekološkom te UZV pregledom, s obzirom na Vašu dob i paritet, te ako ne želite više trudnoću preporučam LNG uložak, ili da se uz češće kontrole vratite natrag na uzimanje kontraceptivnih pilula.

Piskotic

Poštovani,
Kao što sam već spomenula, imam kćer od 16 godina. Prije otprilike godinu dana dobila je prvu menstruaciju. Na početku joj je menstruacija bila ili točna ili je kasnila/uranila po najvise 5 dana, no zadnja tri mjeseca menstruacija zna kasnit/uranit i po vise od 15 dana i krvarenje je obilno i dugotrajno (zna trajati po 10 dana). Još nije imala spolni odnos. Molim savjet, hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom na neredovite cikluse te na obilnije i produžene menstruacije bilo bi dobro isto rješiti uz uzimanje gestagena ili oralnih kontraceptiva, svakako uz pregled kod ginekologa i uz laboratorisju obradu.

Piskotic

Molim Vas, ako može, da mi savjetujete koji bi oralni kotraceptivi bili najbolji za tu dob. Pitam radi novinskih članaka o raznim nus pojavama, čak i smrtim slučajevima, pojedinih kontraceptiva. Imamo zakazan prvi pregled kod ginekologice ali me zanima i Vaše mišljenje. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom na dob i smetnje koje djevojka ima predlažem neke od novih preparata, ultranisko dozažnih. Ovdje ne bi favorizirao nikog od proizvođaća.