pitanje za ginekologa

Yamb

Postovani,
Menstruacija mi je pocela 20.02., traje 7 dana, a ciklus 27-29. Imala sam zasticeni spolni odnos 17. dan ciklusa (08.03.), ali nakon sto je decko ejakulirao u kondom izvan mene, decko je ostao lezati na meni. Nakon 1-2 minute smo osjetili da je iz kondoma malo iscurilo po meni. U slucaju da je dio ejakulata nekako zavrsio u meni postoji li mogucnost trudnoce s obzirom na to da mi je ovulacija bila u cetvrtak ili petak?
Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, životni vijek jajne stanice je 24 sata nakon ovulacije, tako da ne postoji mogućnost trudnoće.

Yamb

Postovani
Dakle, po Vasem misljenju nema potrebe za uzimanjem escapelle tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe.

zab55

Poštovani,

Zadnja menstruacija mi je bila 13.11. i trajala je do 17.11. Menstruacija mi uvijek traje 5 dana. Ciklusi su mi redovni, otprilike 27 dana. Zanima me je li moguce da sam ostala trudna 18.11 znaci odmah nakon završetka menstruacije? Ili se to ipak desilo kasnije?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, do trudnoće je vjerojatno došlo kasnije, jer 18.11. (obzirom na zadnju menstruaciju) spada u neplodne dane

Tini79

Poštovani,
Unaprijed hvala na odgovoru, pokušam biti što kraća. U 42. sam god života i do sada sam imala uredne cikluse. Dvije uredne trudnoće i porodi prirodnim putem, curica sad ima 6,5 god. Oba djeteta dojena po 3 godine. Bez zdravstvenih tegoba. Zadnja godina dosta stresna, gubitak člana porodice, posao, suprug covid poz jedva se izvukao i sl. Inače sam aktivna, rekreativno trčim (polumaraton) zbog cijele trenutne sit dosta umanjeno...u periodima stresa gotovo ne jedem pa znam bilježiti i oscilacije u kg ( za 15 dana suprugovog liječenja smršavila 5 kg ali i vratila, 11 mj 20 god). Zadnjih nekoliko mj primjetim da su mi se ciklusi skratili na cca 25 dana, ponovno imam pms koji je nesta porodima i dojenjem i nekad obilne menstruacije više nemam, sad sve traje 4 do 5 dana i umanjeno i bez bolova. Zadnju menstruaciju sam dobila par dana ranije, skroz oskudna i stala 3 dana, 4 dan odradila trening, dva dana za redom i sve ok. 14 dan od prvog dana menstruacije dobijam lagano krvarenje koje traje i danas 6 dan i već se polako plašim. Krvarenje je oskudno, mogla bih i sa jednim uloškom dan proći, najviše imam krvi na toaletnom papiru, bez grudvica. Ujutro ustanem suhog uloška i onda krene. Bol ne osjećam, možda blagi pritisak u malom stomaku, ostalo sve ok. Narednu redovnu mengu trebam dobiti kroz 8 dana. Da dodam da mi je majka u 41.god dobila zadnju menstruaciju. Po prirodi sam dosta emotivna, reagujem na sve, da li su hormoni, predmenopauza, čišćenje ranije oskudnih mentruacija ili nešto dr. Sad do dr teško dodjem, moram zbog ove situacije čekati a pomalo ludim zato hvala....

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve što ste naveli (skraćivanje ciklusa, neregularna krvarenja) karakteristični su za predmenopauzu, ali i stresan period. Kada uzmemo u obzir genetiku (majka imala zadnju menstruaciju s 41 godinom) može se zaključiti da se kod Vas najvjerojatnije radi o disfunkcijskom krvarenju. Ono je uzrokovano hormonskom neravnotežom (predmenopauza i/ili stres), a ne organskim promjenama (upala, polip, tumor i sl...)

sb34

Poštovani,
zanima me da li se ejakulacija može zaustaviti jednom kad krene ili ne?
Radi se o nezaštićenom odnosu, gdje je partner osjetio da bi mogao ejakulirati. Odmah smo prekinuli odnos, da bismo provjerili njegov spolni organ. Budući da nismo vidjeli ejakulaciju, on je pokušao istisnuti, no ni tada nije ništa izašlo. Nakon otprilike 30-ak sekundi, nastavili smo i za neko određeno vrijeme (možda 10-minuta) ejakulirao je izvan rodnice.
Partner kaže da nije moguće zaustaviti ejakulaciju kad krene, da je ono bila lažna uzbuna. A i u prilog tome ide ejakulacija koja je za desetak minuta uslijedila.
Meni ipak treba Vaša potvrda o tome da li se može zaustaviti mlaz ejakulacije kad krene ili ne. Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Ejakulirati se može u nekoliko navrata, tako da se ejakulacija može prekinutu (iako je to rijetka pojava)

Sunčeko22

Poštovani,štitnjača i željezo su mi povišeni.A menstruacija mi kasni 8 dana.Test na trudnoću je negativan.Znam da štitnjača utječe na menstrualni ciklus.U donjem dijelu trbuha sam imala bolove kao da me maternica boli i jajnike sam također osjećala.Imam 38 god.i 2 djece.Imam li razloga za zabrinutost,da nije nešto opasno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije ništa opasno. Hormoni štitnjače utječu na menstruacijski ciklus. Čim se hormoni reguliraju, ciklus će se ustabiliti.

ivaanaa0208

Poštovani, pijem Daylla kontracepcijske pilule. Jučer sam zaboravila popiti prvu pilulu u 3.tjednu i popila sam je sa 14 sati zakašnjenja. U uputama piše da ako se sa uzimanjem ne kasni više od 12 sati da zaštita nije smanjena, a ukoliko je prošlo više onda ili početi piti placebo tablete ili popiti sve aktivne tablete 3.tjedna i odmah započeti s novim blisterom (dakle preskočiti mjesečnicu). Zanima me može li se nešto značajnije dogoditi ako ja nastavim piti tablete normalno, znači aktivne do kraja i onda 7 placebo tableta? (potencijalna zaštita od trudnoće mi nije problem s obzirom da iz drugih razloga pijem pilule)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta - aktivne do kraja, a zatim placebo. Ništa se ne može dogoditi zbog kašnjenja s jednom tabletom.

Jelena2211

Poštovani, trudna sam 32.tjedna. Većinu trudnoće imam pojačan bijeli iscjedak, unazad 3 tjedna sam primjetila da je iscjedak jači i da povremeno okolo tog bijelog iscjetka bude vodenasti krug. Prvi put kad sam to osjetila(osjetim kako mi nešto izlazi iz vagine) otišla sam na ginekologiju gdje su vaginalnim pregledom ustvrdili da voda ne curi, a ultrazvuk je pokazao da ima i više nego dovoljno vode. Jedino je rečeno da imam obilan iscjedak. Slučaj se ponovio i opet sam otišla na hitnu iz straha zbog oticanja plodne vode.. s time da mi se tada počelo događati da mi nakon mokrenja izađe još par kapi mokraće(beba je nisko).Tada su mi napravili cervikalni bris zbog obilnog iscjetka i nalazi su došli u redu .Neke dane je taj iscjedak u normalnim količinama, dok je neke dane pojačan. Kod svog ginekologa sam bila pred par dana, isto je ustanovljeno da ima dosta plodne vode, obilan iscjedak i da je s bebom sve u redu. Pretpostavljam da se na ultrazvuku ne može vidjeti visoko puknuće vodenjaka, nego samo nekim testom(tako mi je rečeno) koji mi nije napravljen. Molila bi Vas samo za Vaše mišljenje, da li bi se u ovih par tjedana i 3 pregleda skužilo da nešto nije u redu ili je moguće da voda curi i obavlja se? Jako sam u strahu kad god mi se desi to pojačano curenje, a treba izdržati taj strah još 8 tjedna.
Unaprijed zahvaljem.

Riky

Poštovani imala sam krvarenje nakon menstruacije.
Otišla sam u bolnicu jer naša ginekologica ne radi radi bolesti.
Dobila sam Mispregnol 2 puta razmak 6 sati a zatim Duphaston 10 mg 2 puta 1 tabletu.
Imam bolove u nogama, grudi i ispod grudi.
Danas sam pitala zamjenskog ginekologa kaže da ili tablete ili bolnica nazad.
Imam osjećaj da ih baš moram piti.
Hvala unaprijed

sanidica

Postovani, trudna sam 36tj. Jutros ksd ssm se probudila lijevo oko mi je bilo crveno i zalijepljeno krmeljama. Ne cese me. Ne znam sts moze biti. Da li bih smela isprati sa acidi borici ?
Hvala

matriks1

Poštovani doktore,
Trudna sam 26 tj, treća trudnoća, prva dva poroda dovršena carskim rezom. Drugi cr bio prije 2g i 1 mj. Od 24 tjedna imam blage kontrakcije, od 3 do 5 u danu. Zanima me može li to kako nepovoljno utjecati na stanje ožiljka od prethodnog cr? Ova trudnoća nije bila baš planirana ovako rano poslije 2.cr i strah me rupture maternice.. Može li se uzv pregledom utvrditi stanje ožiljka? Zbog tih kontrakcija na preporuku svog ginekologa uzimam po 2 vrećice magnezij direkt, ukupno 600mg. Sve ostalo je u redu, kontrakcije za sad nisu utjecale na skraćivanje cerviksa.
Molim Vas za odgovor. Hvala i lijep pozdrav!

l123

Postovani, vec godinu dana ciklus mi traje oko 20 dana, desilo se i da manje. Menstruacije su mi jako obilne, ali ne i bolne. Bila sam kod ginekologa prije 6 mjeseci i sve bilo u redu. Smatrate li da je to normalno i da li bi trebala ponovit pregled?

Zvjezdicaa

Poštovani, da li žene koje nisu rodile mogu staviti spiralu Mirena te da li je potrebno prije postavljanja napraviti cervikalne briseve? Papa test je uredan.
Hvala.