Da li je moguca trudnoca??

Nina1991

Postovani,

Imam 28 godina, vec 7 meseci pokusavam da ostanem u drugom stanju, vec mesec dana pijem kompleks vitamina koje sam dobila od ginekologa, (tada mi je dijagnostikovan miom nije veliki nije na mesto gde moze spreciti trudnocu). Imala sam menstruaciju 28. 06. - 04. 07. (Imam redovne cikluse osim sto su jako online sa koagulumuma). Ono sto me zabrinulo je da sam ovog meseca dobila 23. 07 Sto je 3 dana ranije, krv je nekako braonkasta i cudno se osecala (neki neprijatan miris), i dosta slabo krvarenje sto je neobicno jer su inace od pocetka jako online i to traje 7-8 dana, e sada 26.7 kao da sam dobila menstruaciju malo me boli stomak i onako bas su krenuli koagulumi. Ici cu kod ginekologa svakako u ponedeljak, ali bas me brine ova situacija.

Hvala unapred za odgovor

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako su koaguli, tada se radi o menstruaciji. Implantacijsko krvarenje je puno oskudnije. Neugodan miris može biti povezan s upalom. Savjetujem pregled..

Nina1991

Obilne* i imam pozitivnu porodicnu anamnezu na trombofiliju

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da planirate trudnoću, savjetujem da se i Vi testirate na trombofiliju.

ak9119

Postovani doktore,

molim Vas, ako moze samo da mi date svoje misljenje.

Imala sam nezasticeni spolni odnos (ali bez ejakulacije) 30.6. Poslije toga sam dobila menstruaciju 4.7. (kako je i trebalo po rasporedu).
Inace, ciklus mi traje oko 30 dana, a sama menstruacija 5 dana.

Danas i jucer sam primijetila smedjkasti iscjedak (vise taman), koji je veceras nesto obilniji nego jucer, ali ga sve skupa nema mnogo.
Nemam trenutno nikakve(barem ne primjetne) simptome PMS-a (obicno me malo bole grudi). Ali evo, po ciklusu ocekujem za nekih 7 dana da u dobiti.

Strah me je, jer ne razumijem o cemu se radi. Nadam se da ne moze biti neki znak trudnoce? Takodjer, ako je ovo normalan predmenstrualni smedji iscjedak, zasto nemam nikakve simptome PMS-a?

Takodjer, ne znam da li je bitno, nekoliko dana unazad sam imala malo (ali bas malo) svrbeza i skroz providnog iscjedka (skoro je izgledao kao znoj, jer je vruce, vozim bicikl npr, pa se sve skupa oznojim)... Tako da sam svrbez pridavala znoju i stisnutom sorcu na biciklu... ?

Da li je moguce da je neka bolest u pitanju?

Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je nakon odnosa nastupila menstruacija trudnoću možete isključiti. Smećkasti iscjedak je vjerojatno nastupio zbog blažeg hormonskog disbalansa. Što se svrbeža tiče, moguće da je gljivična upala, što nije ništa neuobičajeno. Ukoliko bi se svrbež pojačavao, savjetujem neki od vaginalnih antimikotika (Canesten, Plimycol, Rojazol...)

ak9119

U redu, hvala Vam puno na odgovoru!
Ako stignete jos da mi odgovorite kako dolazi do hormonskog disbalansa, usljed cega?
Hvala jos jednom, srdacno Vas pozdravljam

Ivo Balenović, dr. med.

Najčešći uzrok hormonskom disbalansu je stres (psihički faktor). Pretjerana tjelesna aktivnost, poremećaj u prehrani (gubitak ili porast težine) mogu dovesti do hormonske neravnoteže.

ak9119

Hvala Vam puno, doktore, na odgovorima. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Lena5

Poštovani, već godinu dana pokušavam ostati trudna. S obzirom na to da mi se dešavalo da ne dobijem po dva mjeseca, prije tri mjeseca dijagnosticirana mi je inzulinska rezistencija te koristim tablete siofor 850. Uz to po preporuci ginekologa pijem i inofolic. Ostalo je sve u redu i sa suprugom također, radili smo sve pretrage. Za to vrijeme od kako koristim siofor smršala sam do sad 16 kg i ta dva mjeseca imala sam redovno ciklus, a sada mi menstruacija kasni 6 dana. Već danima me grudi bole, u zadnje vrijeme malo više i povremeno imam bolove u trbuhu kao da ću dobiti, ali ništa. Primijetila sam i da češće mokrim. Da li je moguće da su tablete već djelovale, odnosno postoji li mogućnost trudnoće ili je nešto drugo u pitanju? Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

l123

Poštovani,
menstruaciju sam trebala dobiti 4.12., a dobila sam smeđi isjedak koji je trajao 3-4 dana, ali je bio vrlo oskudan. Smatrala sam da je ustvari to početak menstruacije, no pravo krvarenje nije uslijedilo. Inače imam redovite menstruacije, a spolni odnos bio je 21.11. Zanima me postoji li mogućnost trudnoće i jeli moguce da je taj oskudan iscjedak ustvari bio menstruacija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Lena5, uradite test na trudnoću jer postoji mogućnost da zbog toga menstruacija kasni.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana I123, uradite test na trudnoću. Moguće da se radilo o implantacijskom krvarenju.

Anakp

Poshtovani,
Pokushavamo sa soprugom da ostanem trudna e sad trebala sam da dobijem na 24 11 eve vech 18 dana nisam dobila, a nekoliko puta do sada mi se deshava da prilikom mokrenje imam bljedo roze iscedak koji se javuje ili ujutro ili uveche jel to moze da bude lazna menstruacija, jel ima shanse da to bude pozitivan test josh ni sam uradila nemam hrabrosti.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test. Moguće da se radi o trudnoći.

Mmaric49

Poštovani,

Predzadnji ciklus mi je trajao 29 dana te sam menstruaciju dobila 01.11., zadnji ciklus mi je trajao 25 dana i menstruacija je nastupila 26.11.
Imala sam nezaštićeni odnos 10.12. s tim da partner nije ejakulirao u mene, ali je pola sata do sat prije tog odnosa također imao ejakulaciju. Dan nakon odnosa sam imala crveni iscjedak, ali mislim da bi se to moglo povezati sa grubljim odnosom jer nisu ucestali ili postoji drugi razlog? Zanima me postoji li mogućnost trudnoće i ako da kada bi mogla napraviti test najranije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom mogućnost trudnoće je minimalna iako je odnos bio u vrijeme plodnih dana. Test je najbolje napraviti otprilike dva tjedna nakon odnosa (ukoliko menstruacija ne nastupi).

Barb_12

Poštovani, pijem Yaz 2 mjeseca. Nakon što sam potrošila drugu kutiju, dobila sam menstruaciju međutim prvu tabletu treće kutije popila sam tek drugi dan, zajedno sa drugom tabletom. Dan nakon, imala sam spolni odnos i partner je svršio u mene a nismo koristili nikakvu drugu zaštitu. Da li je moguće da sam trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iako je mogućnost minimalna (samo teoretska), ona ipak postoji budući da je propuštena prva tableta.