pitanje za ginekologa

Dejan Šakoronja, dr. med.

Javite se liječniku opće medicine. Bol nije ginekološka.

KsenijaN

Postovani,imam jedno pitanje u vezi yazza.Pijem ga navecer i dosada nisam imala nikakvih porblema kao povracanja i proljev.No,sinoc sam ju popila a danas popodne sam dobila proljev.Mogu li biti sigurna da se tablete apsorbirala ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sigurni ste. Ako se proljev nastavi koristite dodatnu zaštitu do kraja blistera.

malena1908

Poštovani,

27.4. imala sam nezaštićeni spolni odnos pri kojem je dečko svršio u mene. Iako sam sljedeće jutro dobila očekivanu menstruaciju, uzela sam kao hitnu kontracepciju cilest pilule. Otada imam krvarenje, koje nije jako ali danas traje već osmi dan te osjećam jaku bol u donjem dijelu leđa. nakon što sam uzela prve 3 tablete, 10 sati nakon odnosa, povraćala sam i otada osjećam i navedene simptome. u strahu sam jer imam dijagnosticiran hpv. Što da učinim?

Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Čemu postkoitalna kontracepcija u vašem slučaju. Prestat će. To se samo menstruacija produžila.
Nema veze s hpv infekcijom.

mona125

poštovani, imala sam ne zaštićen sex s partnerom tjekom menstruacije, nije bio ejakulacije te me je jako strah da ne zatrudnim već i odtada me boli trbuh i nekako mi je muka kasnije su mi bradavice kao potamnile..tjekom ovulacije imam bjelkasti iscjedak te nekakvo probadanje u zdjelici..dali je sve to od prevelikog straha ili sam trudna?? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako su menstruacije redovite, tada su menstruacije neplodni dani. Dakle ne radi se o nikakvoj trudnoći.

sindarela311

Pozdrav!
Nalaz zadnjega papa testa mi nije bio uredan. ( Leukociti, upala, mješana flora, promjene povezane s hpv-om, ASC-US ).
Napravljena mi je tipizacija za hpv, nalazi će biti za par dana. Trenutno koristim terapiju ( vaginalete betadin, i albothyl i sumamed ). Od straha i šoka nisam baš uspjela shvatiti što mi je ginekolog rekao. Zanima me dal će mi sad kad budem gotova s terapijom opet raditi papa test da se vidi stanje nakon terapije? Također me zanima u vezi hpv-a, naime zadnji put kad sam imala odnos bilo je bez zaštite, da li trebam tom partneru reči za hpv?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Recite partneru za hpv. Odnose dalje imajte uz zaštitu.
Sugeriram da napravite cervikalne briseve prije ponavljanja papa testa.
Papa test ponovite za 4 mjeseca.

Brineta79

Postovani doktore,
Pre svega zelim Vas pozdraviti. Naime, moj problem je sledeci: Imam 34 godine, 162 cm, 48 kg. U pitanju je sekundarna amenoreja. Nije bilo porodjaja, niti abortusa. Papa II, VS III. U oktobru 2011. godine odlazim na ginekoloski pregled i rezultati su sledeci: AVF 58x25 mm, endometrijum 6 mm, DO: 38x18mm, LO:35x16mm. Doktorka kaze sve u redu. Zatim, zbog izostanka ciklusa javila sam se ginekologu 5.10.2012 jer mi je isti izostao 4 meseca. Do juna 2012 sve je bilo uredu, dobijala sam na 28 dana. 5.10. radila sam UZ i rezultat je sledeci: avf dimenzije 48x32x35, endometrijum 7, 2 mm. Ovarijumi levi 24x14, desni 27x16. Doktorka kaze da su jajnici kao kod zene u menopauzi. Prepisuje mi Cyclo Proginovu da pijem 3 meseca. Posle, svake kutije ja dobijam menstruaciju. U medjuvremenu radim UZ stitne zlezde, koji je uredan, dakle to nije problem
Ponovo odlazim 1.02.2013 na kontrolni UZ i rezultati nista bolji: AVF 52x25x31, endometrijum 3,7mm, levi ovarijum 27x18, desni 25x14. Doktor kaze da nastavim sa ciklom jos 3 meseca. Inace, nema cista. Zavrsila sam sa sestomesecnom terapijom i evo vec 30 dana nema menstruacije. Endokrinolog mi je preporucio da uradim hormonski status, dok ginekolog nije. Tek posto se organizam procisti od cikle. Na osnovu izlozenog mene interesuje da li postoji opasnost od prevremenog klimaksa, s obzirom da nisam radjala, da li ce biti nekih problema oko zatrudnjivanja. U mojoj familiji nije bilo prevremene menopauze, stereliteta. Majka je usla u menopauzu sa 48,9. Da li ce se povratiti volumen jajnika odnosno velicina? Izvinjavam se na opsirnosti. Vas savet i misljenje bi mi jako znacio. Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana pod broj jedan: napraviti hormonski status.
Jajnici su doduše manji ali ono što ne znam je količina folikula.
Uz spolne hormone napravite i amh iz krvi. Predstavlja rezervu jajnih stanica.
Tražite drugo mišljenje. Ne razumijem uzimanje cycloprogynove sa 34g. bez kompletne obrade.

Brineta79

Doktore, zahvaljujem na odgovoru! Doktorica mi je uradila UZ i odmah prepisala Cikloproginovu bez bilo kakvog objasnjenja. Obradu hormonskog statusa je predlozio endokrinolog. Hocu postaviti jos jedno pitanje, kada je najbolje da uradim hormonski status, s obzirom da nisam dobila ciklus, da li u tom slucaju bilo koji dan sta mi savetujete? da li imam malo godina za cikloproginovu? Veliki pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, premlada ste za Cycloprogynovu dakako. Potrebna vam je cjelovita endokrinološka obrada. Poslušajte savjet endokrinologa.
Dakle uopće se ne slažem sa vašom doktoricom.

Brineta79

Uradila sam tako, prvi termin kod endokrinolaga je slobodan 29.07. Da jos samo da napomenem, endokrinolog sumnja da je u pitanju prolaktin. Zamolila bih Vas da mi odgovorite, ako do tada ne dobijem ciklus mogu bilo koji dan da izvadim hormone? Zahvaljujem Vam se na izdvojenom vremenu i javicu Vam se sa rezultatima, iako ovo nije matematicka jednacina nadam se da ce se stvari popraviti i da necu ovako mlada zavrsiti u menopaizi. Srdacan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako ako ste amenoroični možete hormone napraviti bilo kad.
Istina je da povišen prolaktin ide uz izostanak menstruacije.
Važno je vidjeti folikule na jajnicima.

sumeja

Doktore, zanima me da li je moguce da ja imam hlamidiju, ureaplasmu ili neku drugu polno prenosivu bolest ako imam malo belicastog iscetka koji bas i ne mirise toliko, a da pritom moj partner uopste nema nikakve simptome? Skoro uvek imamo odnos sa kondomom, mozda ponekad bez jer ja pijem anti bebi pilule, i jedno drugom smo jedini partneri dakle nema trece osobe , on je meni prvi i mi smo u braku vec 5 godina ?

seka1002

Dobar dan! Molila bih Vas za pomoć, naime posljednju menstruaciju sam imala 23.04.2013. Danas (07.06.2013.) sam bila kod ginekologa,te sam dobila nalaz sljedećeg sadržaja: U spekulima cx cilindričan, epitaliziran, nešto bjelkastog iscjetka, palpatorno uredan nalaz. TVUZV: Uterus u a VF, homogen, 45x33mm, endo 8mm, adneksa desno sa heteroehogenom cist tvorbom 31X24mm (susp endometriom) glatke stjenke, adneksa lijevo uredna. Od lijekova sam dobila Duphaston 2X1/10 dana, te mi je preporučen K UZV zadnjeg dana menstruacije.
Doktorica, spec. ginekologije i opstetricije, mi je rekla da je trudnoća isključena, te da smatra da je cista uzrok izostanka mjesečnice, no ja za istu znam od 2008 godine i do sada nisam imala problema sa dužim izostankom mjesečnice, koje inače budu dosta obilne i bolne. Molila bih Vas da mi pomognete, malo razjasnite nalaz i preporučite mi što je najbolje za dalje da poduzmem u vezi liječenja. hvala

maricuj5

zanima me dali se smije imati spolni odnos tijekom uzimanja polyginex vaginaleta? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sumeja, moguće je. Jedini način da to provjerite je da napravite cervikalne briseve. Klamidije, ureaplasme ne maju prevelikih simptoma niti jakog iscjetka.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Seka, popijte Duphaston i javite se na pregled nakon završene menstruacije. Ako se cista i dalje bude prikazivala savjetujem ca 125 i ovisno o želji za trudnoćom daljnje liječenje.

Nazad
Naprijed