pitanje za ginekologa

Dejan Šakoronja, dr. med.

Opasan nije ako su ciklusi redoviti i tada je šansa za trudnoćom gotovo nikakva. Ako je ciklus neredovit tada i menstruacija može biti opasna( ako je opasnost= mogućnost trudnoće)

milicabb

Idem na letovanje 30.7 a treba da dobijem 29.7 zanima me da li je bolje da pijem neke tablete koje ce odloziti menstruaciju ili da li postoje neke tablete da izazovem menstuaciju nekoliko dana pre letovanja? Ukoliko postoje zanima me sta je bolje uraditi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako nekoliko dana prije očekivane menstruacije krenu se piti gestageni preparati.
Nazovite svog ginekologa da vam ih napiše.

mpes

Imam kćerku od 37 godina i prije par mjeseci morali su je poroditi u 4 mj. jer nešto nije bilo u redu sa bebom. Preporučena joj amniocinteza ali kada su htjeli da joj urade rekli su da nema nekog džepa iz kojeg se uzima ta voda i da je plodna voda negdje nestaje. Ona nije imala nikakve simptome. Zbog toga su je morali očistiti. Nama nije rečeno da li zbog čega su to morali uraditi pa me interesuje zbog čega je došlo do toga? Znači oticala joj je plodna voda a bebe je bila živa.Usljed čega može doći do toga?

Hvala i Lp od Marte!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vjerovatno je došlo do intrauterine infekcije i do otjecanja plodne vode.
Tada se ide u inducirani pobačaj da ne dođe do sepse majke.
Mogući su i drugi uzroci od multiplih malformacija neuralne cijevi ili mokraćnog sustava da nema plodne vode.

ankica001

Poštovani,
Pijem Qlaira pilule već mjesec dana, i sada treba da koristim Differin Gel (0,1%) zbog akni na licu... Pa me zanima hoće li imati kakvog uticaja na efikasnost pilule?
Hvala unapred.

Brineta79

Postovani doktore, po Vasem savetu uradila sam hormonski status, meni kao laiku rezultati su jako porazavajuci. Nemam ciklus od aprila 2013 godine, bila sam na sestomesecnoj terapiji cikloproginove. Hormone sam radila bez ciklusa i rezultati su sledeci: tsh 0,430 (0,305 -4,940), prolaktin 285,41 (108,78-557,13), E2 94 (f.f. 77-921, s.c.139-2381;l.f. 77-1145; <103 p.m), progesteron 0,40 (ff 0,32-0,95; 3,81-50,56 lf, 0,32-0,64 p.m), LH 41,09 (2,39-6,60 ff, 9,06-72,24 sc, 0,90-9,33 lf, 10,39-64,57 pm), FSH 115,39 (3,35-21,63 ff, 4,97-20,82 sc, 1,11-13,99 lf, 2,58-150,53 pm), testosteron 1,16 (0,45-3,74). Jako sam razocarana, molim Vas predlozite mi sta dalje, sta predlazete od terapije da popravi ovakav rezultat, da li ja definitivno sam usla u neki klimaks rani? Posle koliko vremena da ponovim vadjenje krvi? Hvala puno na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ne znam da li ste u klimaksu. Svakako je važno vidjeti i uzv sliku jajnika i maternice. Sugeriram da se javite ginekologu u bolnicu koji su usko specijalizirani za ginekološku endokrinologiju.

ankica001

Poštovani,
Pijem Qlaira pilule već mjesec dana, i sada treba da koristim Differin Gel (0,1%) zbog akni na licu... Pa me zanima hoće li imati kakvog uticaja na efikasnost pilule?
Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće imati efakta na pilule. Slobodno koristite jedno i drugo.

lydia20

Poštovani, zanima me može li na rezultat testa za trudnoću utjecati puno popijene tekućine večer prije. Test je napravljen s jutarnjim urinom i nakon dovoljno vremena. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze popijena tekućina s rezultatima.

lydia20

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Ninica1234

Poštovani,prvi put koristim vaginalete. Arilin rapid,čitala sam po forumima da se moraju namočiti vodom prije ... Ja to nisam napravila nego ih samo stavila ,jel to u redu ? jel sam pogriješila ? i jeli normalno da cure van rodnice ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve vaginalete prije uputrebe dobro je malo namočiti u vodi ali niste ni ovim načinom krivo postupili.
Djelovat će. Važno ih je prstima ugurati čim dublje u rodnicu da djeluju tamo gdje trebaju.

Poštovani, interesuje me da li ginekolog može konstatovati da je sa pacijentom sve u redu na osnovu pregleda rodnice ultrazvukom, nalaza urino-kulture i krvne slike i da nema potrebe za brigom te da su uzrok povremene boli policistični jajnici. Pitam jer me strah nekakvih polnih infekcija. Dakle da li se na osnovu ovih nalaza može utvrditi da je i po tome pitanju sve u redu? Da li bi u ovim nalazima bilo nešto povišeno da je stvarno bila prisutna nekakva vrsta spolne infekcije ili bi u svakom slučaju sve bilo u redu? Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može. Za detaljniji nalaz potrebni su cervikalni brisevi i papa test te određene krvne pretrage.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

brownie613

Postovani,
Imam redovne cikluse i menstruacija mi je trebala doci jucer, prethodnog mjeseca je stigla 30.6. Nakon ove subote, 27.7. i nakon sto sam imala zasticeni odnos (kondom), ujutro sam vidjela smedji iscjedak koji je bio obilan i mislila sam da je to znak pocetka menstruacije ali od onda nema.nikakvog iscjetka osim sto sam jednom primjetila obilniji bijeli gusci iscjedak. Uvijek imam zasticen odnos, osim par puta u prvih desetak sekundi da je nezasticen, u pitanju je stalni partner. Takodjer, prije tjedan dana osjetila sam peckanje pri spolnom odnosu. Mislite li da.trebam posjetiti ginekologa i postoji li razlog za brigu?
Unaprijed hvala na odgovoru

Nazad
Naprijed