pitanje za ginekologa

Sanja005

Poštovani,
Već neko vrijeme imam obilniji sekret koji je proziran onako malo više sluzav, proziran, bez mirisa. Nemam nikakvog ni svraba, niti peckanja niti mirisa doduše to je malkice gušće pred menstruaciju. Da li je to normalan sekret ili je u pitanju nešto drugo?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preme opisanom rekao bi da se radi o ovulatornoj sluzi. Ako nema nikakvih simptoma, upala nije u pitanju.

Sanja005

Ok, hvala Vam puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Kikiriki95

Postovani,
Da li su ocekivane povecane vrijednosti D-dimera nakon stimulacije jajnika za VTO? I koliko to moze biti opasno?

Kardum

Postovani, koliko su pouzdani tzv. "Mestrualni kalendar" programi kod određivanja plodnih dana, i postoji li način tacnog odredjivanja istih? Hvala.

tinchy1993

Zdravo, trudna sam 8 nedelja..
Jutros sam primjetila blago smedjkasti iscjedak koji je sad nestao. Odmah sam otisla na pregled...
Doktor mi je rekao da je sa trudnocom sve ok i poslao me da izvadim urin.
Nalaz urina pokazuje: dosta epitela, dosta leukocita i nesto bakterija.
Moze li vase misljenje zbog čega je doslo do toga??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana kikiriki, d dimeri mogu biti fiziološki povišeni: kod napora, stresa, kod žena koje koriste kontraceptive (hormonski preparati). Kod Vas je vjerojatno u pitanju kombinacija svega. Važno je i koliko su dimeri povišeni.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Kardum, ovulacija se može odrediti mjerenjem bazalne temperature (viša do 0,5) i promatranjem cervikalne sluzi (obilna, vodenasta, rastezljiva). Možete koristiti LH trakice. Samo kod žena koje imaju redovite menstruacijske cikluse menstruacijski kalendar je pouzdan.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana tinchy, do oskudnog krvarenja dolazi u oko 40% početnih trudnoća i ono nije povezano sa spontanim. Radi se o krvarenju zbog rasta i rastezanja maternice i pucanja sitnih krvnih žilica - kapilara. Obzirom na nalaz savjetujem da uradite urinokulturu.

klaratnf

Dobar dan.
Trebala bi vaše mišljenje.
Dogodilo mi se to prvi put prokrvarim između menstruacija. Dobila sam menstruaciju 2.2, 5 dana ranije, trajala mi je 4 dana, sve normalno. I sad 9 dan mi se javilo krvarenje. Nije jako obilno ali dovoljno da moram staviti mali uložak. Kao da mi je 3 dan menstruacije.
Bila sam mjesec dana u SAD-u, tamo mi je kasnila 6 dana i onda sam došla doma i došla mi je 5 dana ranije. Ne mogu još spavati zbog jet lega. Malo osjećam neku bol u jajnicima. Ali ništa strašno. Savjet, mišljenje? Hvala

RinciMa

Dobar dan, poštovani doktore!

Evo zanima me neko pitanje za vas i vaš odgovor.
Naime, u 7.mjesecu prošle godine sam imala spontani, sa 3 mj trudnoće, jer se plod nije razvio. Nakon toga radila sam pretrage i sve nalaze, i hormone kojo su uredu. Jedino imam visok prolaktin koji je 1700, ali mi je moja ginekologinja rekla da je to zbog prethodne trudnoće i da će se tokom veremen spustiti. Dal je to tako ?

Drugo što bih vas pitala je, pretprošli mjesec nisam imala menstruaciju, zbog prehlade i antibiotika, prošli sam ju uredno dobila. Sad bih navodno trebala biti u plodnim danima pa smo se muž i ja odlučili na tridnoću , i već radimo na tome. Ali meni se jučer i danas javio crveni iscijedak kao menstruacija ali jako slabo, i lagani grčevi. Prije toga mi je bio bijeli iscijedak. Što bi to trebalo značiti. ?
Još da napomene imala sam policistične jajnike, ali na zadnjem pregledu doktor je rekao da su popucale i da su kao sad male folikule i da ce i one uskoro popicati.

Unaprijed vam zahvaljujem.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana klaratnf, radi se o ovulacijskom krvarenju. Nema potrebe za terapijom, niti razloga za brigu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana RinciMa, moguće da se radilo o ovulacijskom krvarenju i bolovima uzrokovanim ovulacijiom. Slobodno nastavite raditi na trudnoći. Savjetujem da ponovite nalaz prolaktina. Jedino na taj način znati će se da li su povišene vrijednosti bile uzrokovane trudnoćom.

sluzbeno

Poštovani, danas mi je 6. dan ciklusa a ujedno i poslednji dan menstruacije ( pojavljuje se još po malo braonkasto). Dobila sam ovaj mesec 22. dan ciklusa. Već danas, znači, 6. dan ciklusa osećam bol u levom jajniku kakv inače imam pred ovulaciju. Zanima me da li je rano da osećam simptome ovulacije ili pak nije? Uvek osetim taj bol nekoliko dana pred ovulaciju kakav sam dans počela da osećam. Ciklusi su 21-28 dana.
Nikad ovoliko rano nisam imala ovulacijski bol. Da li ima razloga za brigu?
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prerano je za ovulaciju. Bol u jajniku ne mora uvijek biti povezana s ovulacijom. Pitanje je i da li je ta bol od jajnika, a bez pregleda se to ne može znati. Savjetujem pregled.

Ichbin

Postovani,
Danas sam radila uzv dojki i nalaz glasi ovako: Nema izlovanih area solidnog karakera.
U obje izrazena FCM.
U lijevoj dojci laterokranijalno cista promjera oko 10mm.
Aksile bo.
Bi-RADS2.
Mozete li mi pojasniti ovaj nalaz?
Prosle godine sam imala nekoliko mikrocisti na obje dojke i najveca je bila 15mm. Pijem kontracepcijske vec 2 godine i doktorica je rekla da se posavjetujem s ginekologom u vezi kontracepcijskih jer postoji sansa da se zbog kontracepcijskih pojavi i tumor. Tako mi je receno. Ja ginekologu ne mogu do daljnjeg jer je strajk. Pa vas molim za misljenje.
L.p.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana BI-RADS2 je uredan nalaz, nalaz zasigurno dobroćudnih promjena. Obično se radi o cisti ili fibroadenomu, koji ne zahtijevaju liječenje ako nisu preveliki. Kontraceptivi ne mogu uzrokovati tumor. Samo kod žena koje imaju tumor (i to hormonski ovisan) kontraceptivi su kontraindicirani da ne bi potakli rast tumora.

Zaja

Postovani
Imam pojacan sekret i prije mjesecnice i poslije nje. Bila sam kod ginekoga prije mjesec dana uradila sam papa nalaz uredan je i dobila sam vaginalete da koristim 12 noci to sam sve odradila. Dobila sam i drugu mjesecnicu tj prvu poslije vaginaleta
Ja jos uvijek imam sekret. Da li je to u redu ili

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je i dalje prisutan pojačan sekret, vjerojatno se radi o upali. Savjetujem pregled i terapiju po potrebi. Možete uzeti neki od vaginalnih probiotika. Oni pomažu uspostavi normalne mikrovaginalne flore i tako preveniraju upale.

Nazad
1 ... 54 55 56 57 58 59 ... 62
Naprijed