pitanje za ginekologa

Malamu87

Postovani, imam 30god. i rodila sam prije 8mjeseci.Nisam dojila pa sam prvu menstruaciju dobila nakon 40dana. Nakon 16 dana od te prve menstruacije pojavilo mi se malo sukrvice samo kad se obrisem papirom,jedva vidljivo golim okom i trajalo je 3 i pol dana. 21dan nakon toga sam dobila menstruaciju.Otisla sam kod doktora i sve je bilo ok na ultrazvuku.Iduci ciklus je bio ok, ali ciklus nakon njega se opet ponovilo(17.dan sukrvica jedva vidljiva koja je trajala 1dan i 20dana nakon toga sam dobila)otisla sam kod doktora opet koji je na ultrazvuku vidio zuto tijelo jer sam dosla na red kod njega tek 10dana nakon tog krvarenja..sve je bilo ok,uradjen je papa koji je isto ok.Doktor je rekao vjerovatno krvarenje zbog ovulacije sto mi nije jasno da li je to moguce s obzirom da je u oba slucaja od tog krvarenja do menstruacije proslo 20dana...otisla sam privatno doktoru nakon svog doktora koji mi je sve detaljno vagonalnim ultrazvukom pogledao i ponovo uradio papa test.sve je bilo ok i on je vidio zuto tijelo...4mjeseca nakom toga mi se evo opet ponovilo sve identicno..otisla sam doktoru koji me stavio na kontracepciju yaz da se sve izregulira je su i ciklusi od poroda na 37.30.37.32.34.38...jako sam uplasena.recite mi sta dalje da radim ako se to ponovi,da li mi je data dobra terapija?sta bi jos mogla prekontrolirati?sad se bojim ako se ponovi kako razlikovati da li je to probojno krvarenje od pilula ili ovo od prije? Hvala unaprijed

SKY17

Pozdrav,

moj partner i ja želimo postati roditelji i aktivno smo počeli raditi na tome. No ovaj mjesec, od prvog do sedmog dana ciklusa, sam prvo zbog menstrualnih bolova, a potom zbog višednevnih glavobolja uzrokovanih južinom pila u prosjeku 2 lekadola od 500 mg dnevno pa me zanima može li to negativno utjecati na jajnu stanicu u ovulacijii, na njenu kvalitetu, tj. na daljnji ishod ako bi eventualno došlo do trudnoće u ovom ciklusu? Možemo li tih 10-ak i više lekadola smatrati bezopasnima ili je pametnije ovaj mjesec tj. ciklus ne raditi na bebi?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Malamu, dobili ste odgovarajuću terapiju. Kontracepcijske tablete spriječevaju ovulaciju i time spriječavaju disfunkcijska krvarenja (krvarenja uzrokovana hormonskom neravnotežom). Tijekom uzimanja kontracepcijskih pilula moguća su oskudna probojna krvarenja, ali se ona u pravilu reguliraju unutar dva do tri mjeseca.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana SKY17, lekadol ne može štetno utjecati niti na trudnoću, niti na jajnu stanicu

Ichbin

Postovani, trenutno pijem yasmin, za nekoliko dana pocinjem sa adexom. Prije 20tak dana sam mjerila tlak i bio je 149/90 s tim da sam prije toga pusila cigarerete i da sam bila pod velikim stresom. Od tada tlak ne prelazi 139. U zadnjih 10 dana nije prelaziio 135. Nekoliko dana je cak bio i ispod 120 do 110. Takodjer, nikada mi gornji i donji nisu istovremeno poviseni. Uglavnom svaki dan uzmem cesnjak ili jabucni ocat i vjerujem da to snizi tlak. Je li neophodno da sada posjetim internistu radi terapije ili mi nije potrebna? Smijem li nastabiti uzimati kontracepcijske? Da li smijem uz ev terapiju za tlak koristiti i kontracepcijske i da li lexilium smanjuje zastitu kontracepcijskih? Unaprijed Vam hvala.

Ichbin

Da se nadovezem na prethodno pitanje, guglajuci vidjela sam da bromazepam i ostali lijekovi za smirenje umanjuju dejstvo kontracepcijakih, a farmaceut kada mi je preporicucio lexilium rekao je da nece smanjiti zastitu. Tako da sam otprilike svaki dan pila po 1.5mg lexiliima zadnjih 14 dana i imala nezasticene odnose. Kakva je sansa ta trudnocu?

Maty

Pozdrav, imam jedno pitanje.
Često imam crvenilo i svrbez na otvoru i okolo, zatezanje, suhoca.. pogotovo kada imam menstruaciju, ili odnose..
Cak u zadnje cesto koristim canesten kremu za rodnicu, sto mislim da nije u redu. Mislila sam mozda da mi smetaju ulosci, probala sam s depilacijom, bez ili nesto ali sto god promjenim isto je. Partner je uvijek isti i kada ga pitam jel slucajno on nesto osjeti, kaze da nije.. pijem Belara ima 5 godina.. neznam vise od cega bi moglo biti.. molim za pomoc hvalaaa

depikolo

Postovani,imam 27 godina,prije nekoliko dana dobila sam nalaze papa testa koji prvi puta nije uredan.U nalazu stoji:PAPA je nalaz ASCUS. Nađena je upala Gardenerelom vaginalis.Cinova nema,i ginekolog mi je prepisao terapiju medazol tabletama i vaginaletama.Ono sta ne razumijem je da pise da moram koristiti 3 tablete ujutro i dvije navecer,i jos navecer vaginaletu.To mi sve djeluje malo previse,bojim se piti 5 tableta dnevno.Molim vas za savjet.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ichbin, lexilium ne smanjuje zaštitu. Prema vrijednostima tlaka koje ste naveli antihipertenzivna terapija nije neophodna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Maty, prema navedenom vjerojatno se radi o gljivičnoj upali. Antimikotici (Canesten, Plimycol, Rojazol) bi trebali izliječiti upalu, no budući da je to kod Vas učestalo savjetujem da uradite briseve. Pokušajte s vaginalnim probioticima. Oni pomažu uspostavi normalne vaginalne mikroflore.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana depikolo, smatram da je za terapiju Gardnerelle dovoljno koristiti samo vaginalete. Gardnerella je bakterija koja normalno živi u rodnici i sastavni je dio vaginalne mikroflore. Tek kada se razmnoži više od uobičajenog (uslijed pada imuniteta i promjene vaginalne mikroflore) može izazvati upalu.

Maty

Još jedno pitanje, unaprijed se ispricavam.. jeli moguce da je od belara tableta kojih pijem vec tih 5 godina.. sto mi preporucujete u vezi njih? Nikada nisam imala nuspojave nikakve ali..

depikolo

Hvala vam na odgovoru,htjela sam vas jos pitati vezano za medazol vaginalete..Dobila sam jedno pakiranje za 7 dana,pa me zanima dali je to dovoljno ili treba i dalje uzimati,te dali koje pretrage treba obaviti nakon zavrsetka terapije ili samo ponoviti papu nakon 6 mj.kako mi je receno.Hvala unaprijed

Cicibela 40

Pozdrav, molim vas evo pijem proveru sesti dan danas, i nista,nije mi se pojavio menzes, sad dal je meni ono sta je bilo oskudno bila nekakva menstruacija, ili cu ipak dobit, jer moja dr mi je dala da proveru pijem 7 dana, al kad sam joj rekla da mi se pojavio taj oskudni menzes rekla mi je da bi trebala dobit kroz 3 do 4 dana, sad sam zbunjena vise hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Maty, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive učestalije su gljivične upale. Razmislite o pauzi.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana depikolo, dovoljno je 7 dana terapije. Nikakve dodatne pretrage nisu potrebne. Uradite papa test za 6 mjeseci.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Cicibela, menstruacija bi trebala nastupiti otprilike 3 do 4 dana nakon prestanka terapije proverom.

Kikiriki95

Postovani, interesuje me da li bi moglo da se radi o trudnoci, s obzirom da imam kasnjenje od 3 dana, glavobolje, nelagodnost u stomaku i povremeni bijeli iscjedak? Prije nego je nastupila ovulacija, primila sam choriomon ampule, s obzirom da radimo na trudnoci i da imam problema sa pcos? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test na trudnoću. To je jedini način da se utvrdi radi li se o trudnoći. Simptomi koje navodite vrlo su nespecifični.

Malamu87

Poštovani doktore da li se na ultrazvuku u vrijeme ovulacije jasno vidi razlika izmedju žutog tijela i ciste žutog tijela?Naime nalaz mi je ovakav desni jajnik sa okruglom tvorbom vel.25,5x17x19mm, vol.4,45 nehomogenog izgleda,naborane stijenke s protokom RI 0,65..Pise žuto tijelo? Cista? Znaci da li se jasno vidi razlika na ultrazvuku izmedju ciste zutog tijela i zutog tijela ili ipak se to dvoje moze zamijeniti..

Nazad
1 ... 40 41 42 43 44 45 ... 62
Naprijed