pitanje za ginekologa

Kikiriki95

Postovani, da li se 4 dana nakon inseminacije moze osjetiti implantacija, kao tupi bol pri dnu stomaka? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ichbin, bilo bi dobro odrediti još i jetrene probe i mali koagulogram.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana sanidica, to neće predstavljati nikakav problem za porođaj.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Kikiriki95, prilikom implantacije može doći do laganog grčenja maternice kao i oskudnog (implantacijskog) krvarenja.

Dalia39

Postovani,

Trudna sam 17 tjedana, ovo mi je druga trudnoca. Medutim, svakog mjeseca u vrijeme ocekivane menstruacije mi se javlja oskudnije krvarenje popraceno bolovima koje traje oko 3 dana (zadnja menstruacija je bila 29.11.). Doktorica mi je propisala utrogestan tablete, ali i uz njih, uz redovito uzimanje, se i dalje javlja krvarenje. Papa je uredan, brisevi uredni, urin sterilan. Ultrazvuk je takoder dobar, doktorica kaze da trudnoca normalno napreduje i da ne vidi razlog zasto krvarim, da cemo to zanemariti jer po njenom misljenju sve izgleda u redu.
Trebam li, po Vasem misljenju, napraviti neke dodatne pretrage da bi se otkrio uzrok krvarenja ili nemam razloga za brigu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom trudnoća uredno napreduje i ne nalazim razlog zbog kojeg dolazi do krvarenja. Krvarenje se javlja uglavnom u prvom tromjesečju (nedostatak progesterona, rastezane maternice i pucanje sitnih kapilara...). Obzirom da trudnoća uredno napreduje smatram da nema razloga za brigu. Potrebne su samo redovite kontrole.

TinaVale

Pozdrav. Ovakoo vec 15 dana pijem pilule daylla i jutros sam imala spolno ne zasticen odnos. Zanima me jel moze doci do trudnoce ako ih pijem. Hvala

ljubica25

Postovani,
8 tj sam trudna,druga trudnoca.Na nalazu mi pise cerviks odrzan 3/4 clanka uloziv za vrh prsta.Ginekolog mi nije nista rekao pa pretpostavljam da je sve u redu ali ako mi svakako mozete reci svoje misljenje?Hvala

TinaVale

Pijem ih od pocetka ciklusa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana TinaVale, ne postoji mogućnost trudnoće.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana ljubica25, nalaz je uredan.

sanidica

Poštovani, trudna sam, 13 nedjelja, u pocetku trudnoci Fe je bilo nisko (7) pa mi je ginekolog dao INOFER 2x 1 to se regulisalo ali mi je rekao da pijem 3 mjeseca. Hemoglobin je bio 12.1 ref.vrijednosti od 12.0 i hematokrit je bio 35.0 ref.vrijednosti od 37.0. Opet sam proverila rezultate i sada mi je hematokrit jos nizi 34.3 . Malo me to plasi s obzirom da sam trudna, da li to moze lose uticati na plod i da li mi ove tablete mogu pomoci ili su one samo za zeljezo ? Plasim se jer pored terapije meni hematokriit polako pada kao i eritrociti loji su bili 4.09 sada su 3 91 normalno od 3.5. Hvala unaprijed. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalno je da se u trudnoći smanjuju vrijednosti željeza i hemoglobina jer se povećava volumen krvi, a i fetus skladišti željezo. Uzimajte propisanu terapiju. Ne može se ništa loše dogoditi niti Vama, niti Vašem djetetu.

sanidica

Postovani, hvala Vam veliko na odgovoru. Stogli su mi u medjuvremenu i drugi resultati koji su me jos vise zabrinuli ,kod ginelologa imam zakazano tek krajem medeca ne znam sta da radim. Naime radila sam analize na hepatiyis B koje mi je gin.dao pored ostalih analiza. Rezultati su sledeci : antigeni HBs negativni, antitijela anti-Hbs 216 vise od 10 normalno..e mene plasi ovo sto je crnim slovima oznaceno kao da nike u redu antitijela ulupni HBc pozitivno i kao zakljucak pise da je osoba imunizirana ,da je to neka stara infekcija virusom hepatits B. Da napomenem da ja do sada nikada koliko znam nisam bila bolesna od toga , moj muz mi je prvi partner ne znam kako sam se mogla zaraziti i mnogo sam uplasena za sebe i dijete da li plodu nesti moze skoditi i da li se ja moran lijeciti ? Kako sam se mogla zaraziti ? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, anti HBs antitijela se javljaju 3 do 4 mjeseca od početka bolesti i pojavom tih antitijela osoba je zaštićena od reinfekcije. Kod osoba koje su cijepljene protiv hepatitisa, također se stvaraju antitijela. Ne bi trebalo biti nikakvih problema u trudnoći.

sanidica

Postovani, hvala Vam. A ukupna HBc antitijela koja su pozitivna ? To je oznaceno u boji, da li to predstaclja problem. Posto pise da sam bolovala tu bolest. Ja uopste ne xnam kad sam to bolovala

Ivo Balenović, dr. med.

Pozitivan nalaz anti HBc ukazuje na infekciju virusom hepatitisa B. Trebalo bi uraditi testiranje na anti HBc IgM. Ukoliko je ukupan anti HBc pozitivan uz pozitivan anti HBc IgM radi se o akutnoj infekciji, a ako je IgM negativan, to ukazuje na kroničnu infekciju. Savjetujem pregled hepatologa.

sanidica

Postovani, ja sam totalno zbunjena i uplasena. Izvinite na smetnji i na mojim upornim pitanjima. Znaci li to da sam ja jos uvijek bolesna od hepatitisa B jer su Hbc antitijela pozitivna iako na papiru pise da nemam.antigene, da sam imunizirana i da imam antitijela Hbs koja me stite ?

Ichbin

Postovani, sutra buh trebala vaditi krv za nalaze koagulacije i enzime jetre, a sinoc sam popila aspirin protect. Zvala sam labaratoriju da pitam da li mogu sutra jer ce proci nesto vise od 24h nakon aspirina ali oni mi nisu znali odgovoriti. Mogu li uraditi sutra nalaze ili je bolje da sacekam jos nekoliko dana?

Ichbin

Doktore nadovezujem se na proslo pitanje. Dakle zvala sam ginekoloiju i pricala s nekim od ginekologa te mi je receno da ja nisam kandidat za kontracepcijsku zbog porodicne amneze dvt iako su mi nalazi prije godinu bili sasvim uredni i vec godinu kako pijem kontracpciju. Savjetovano mi je da prestanem piti ili da napravim pauzu da uradim nalaze pa da se poslije toga odluci smijem li nastavoti. Na ovom forumu sam procitala kako pauta nije potrebna te da donosi vise stete nego koristi. Moje pitanje je moram li zaista napraviti pauzu i ako sutra uradim nalaze koagulacije da li ce kontracepcijske utjecati na nalaze i aspirin koji sam popila sinoc? Unaprijed Vam hvala.

Nazad
1 ... 42 43 44 45 46 47 ... 62
Naprijed