pitanje za ginekologa

veronika_24

Postovani,

danas mi je 8.dan menstruacije i jos uvijek mi traje iako vise ne toliko obilno.Da li je normalno da toliko traje s obzirom da su mi menstruacije prije trudnoce trajale najvise 6 dana?

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacije ne moraju uvijek biti istog intenziteta i duljine trajanja. Nema razloga za brigu.

sanidica

Postovani, u drugom aam stanju 22.nedelja. Jutros sam radila test za secer. Sve je u redu . Medjutim trebala sam dati i urin. Nakon sto sam popila slatku vodu zbog analize krvi secera, dala sam urin. Rezultati urina su pokazali da su mi proteini malo poviseni ,normalno <0,10 meni su 0,17, secer <1,00 msni je <1,39 . Da li je to opasno i da li je moguce da je to zbog onog napitka koji sam popila neposredno pred davanje urina ?
Takodje me zanima da li je normalno da pored terapine koju imam Inofer 2x 1 za krvnu sliku,meni hemoglobin i hematokrit iz meseca u mesec padaju ? Proslog meseca mi je hemoglobin bio 12.1 na granici sada je 11.2 iako pijem terapiju i trudim se da se zdravo hranim. Hvala unaprijed na odgivoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti hemoglobina i hematokrita kod zdravih trudnica su niže nego izvan trudnoće. Do anemije u trudnoći najčešće dolazi jer se volumen krvi u majčinom tijelu povećava i do 50% pa samim time je potrebno i više željeza. U trudnoći su potrebe za željezom povećane. Nalaz urina je posljedica napitka koji ste popili.

sanidica

Postovani, da li trudnice mogu ici na bazen ? I da li smeju ici na bazen koji je malo toplije vode ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete ići na bazen.

Ichbin

Postovani. Danas sam bila kod svog ginekologa na ocitanju papa testa. Doktor je rekao da je uredan i da dodjem na kontorlu za godinu dana. Trazila sam terapiju zbog upale rekao je da ne treba i da kontrola po ordinariju (pise u napomenama na papa testu) znaci redovna godisna kontorla. Zadnji papa je mijesana flora, upala, drugo (deg pr) i oznaceno je da papu ponovim nakon lijecenja. Papu ponavljam na svakih 6 mj i uvijek je prisutna upala, parakeratoza ili hiperkeratoza i cervicitis. To u zadnjem.nalazu nije oznaceno osim upale. Po vama treba li mi terapija i kada da ponovim papa test?

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko nemate nikakvih simptoma nije potrebna terapija. U papa testu naznačene su reaktivne promjene stanica povezane s upalom, što je normalna reakcija stanica na mikroorganizme koji normalno žive u rodnici.

Valtan

Postovani,
Imam 27 godina, do sada papa uredu, nakon konzumacije antibiotika Papa test mi je pokazivao abnormalne stanice, SIL niskog stupnja i CIN 1. Nakon cega sam uzimala Betadine i Solgar Beta glukan. Uradila sam briseve svi negativni osim na HPV visokog rizika, negativni 16 i 18. Doktor je rekao da podizem imunitet i da za 6 mj ponovim PAPU. Sada nalaz pokazuje opet abnormalne stanice uzrokovane upalom, ne moze se iskljucit SIL visokog stupnja i atipicne glandularne stanice, receno mi je da moram u bolnicu obavit ekskohleat endocerviksa. Moje pitanje je kakva je to pretraga i dali se papa pogorsao od zadnji put?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da su nađene atipične glandularne stanice, te se ne može isključiti SIL visokog stupnja, potrebno je učiniti ekskohleat endocerviksa i biopsiju. To su pretrage kojima se uzima komadić tkiva s vrata maternice i iz endocervikalnog kanala, te se šalju na patohistološku analizu. Patohistološkom analizom preparata postaviti će se definitivna dijagnoza. Prema toj dijagnozi provesti će se daljnji dijagnostičko terapijski postupci.

Anit@

Poštovani,
Dana 1.4.2019.sam popila pilulu za dan poslije-escapelle, a oko 15.6. planiram vaditi spolne hormone. Hoće li pilula imati utjecaja na hormone? Da li možda da pričekam iduću menstruaciju ili su 2,5mj ok?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to što ste uzeli pilulu više nema nikakvog utjecaja na hormonski status. Slobodno možete vaditi hormone.

M4C1

Postovani! Zadnja menstruacija mi je bila 04.05. i trudna sam prema kalendaru 5+2. Vadila sam betu 06.06. bila je 198.91 te sam danas ponovo vadila i iznosi 1209.45. Mozete li mi molim Vas reci je li to uredna beta i kada bi bilo najbolje otici na pregled. Malo me strah obzirom da sam imala vec jedan spontani i izvanmaternicnu trudnocu pa me zanima isto ako je ts beta uredna znaci li da trudnoca nije izvan maternice?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, porast beta hcg-a je uredan. Uradite ultrazvučni pregled.

sanidica

Postovani dr,danas sam usla u 23 sedmicu trudnoce, u subotu (22+6) sam radil drugi glavni uzv, hvala Bogu sve je u redu. Ja ssm se do sada ugojila 8kg. Meni se to nesto ne poznaje,mislim da mi je sve otislo u stonak. Dr mi je rekao da mi je beba ogromna , tako se izrazio, da sada ima 25cm i da treba da povedem racuna sta jedem jer ce biti krupna beba, na papiru ako sam uspela da razumen pise da je tezak 625gr i da taj rezultat moze da odstupa 100gr gore dole. Posto zivim u inostranstvu, i sa ovim dr bas ne mogu nekako da nadjem zajednicki jezik mozete li mi objasniti da li je to ako beba bude krupna opasno samo zbig porodjana jer ce biti tezi( a prvi porodjj je u pitanju ) ili ne daj boze moze da utice nesto na bebino zdravlje? Ja se stvarno hranim normalno, otkako mi je to rekao bas minimalno jedem, iako sam anemicna, pijen tablete xa krv nekad mi se stvarno trazi da jedem, bez hleba ne umem ni da se najedem a on mi kaze jedite povrce. Da nappmenem svi ostali nalazi su u redu, nemam dijabetes, sve je ok osim hemoglobina koji je 11.2. Hvala unapred na odgivoru i izvinjavam se na opsirnom postu. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, postoje normalna fiziološka odstupanja u težini djece. Normalna porođajna težina je od 2500 do 4000 gr. Budući da nemate dijabetes, djetetova težina je genetski uvjetovana. Neke žene rađaju manju, a neke veću djecu. Nema razloga za brigu, djetetu se ništa ne može dogoditi.

sanidica

Hvala na odgovoru, imam jos jedno pitanje koje me brine. Naime , ja nisam bolovala varicele miti druge bogibje koje deca inace boluju, posto sam sada trudna a u porodici imamo slucaj da je jedno dete dobilo varicele potpuno smo prekinuli kontakt sa svima koji su u blizini devojcici. Kada mogu biti sigurna da joj se mogu pribliziti i boravoti u istoj prostoriji sa njom a da meni to ne predje ? Njena mama kaze ima jos neku krasticu na telu, a sada ce vec 3 sedmice kako je izbegavamo. Ja sam bas oko toga uplasena, ne bih da rizikujem dok 100%nisam sigurna da to ne mogu dobiti. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Dijete Vam više ne može prenijeti bolest. Ne morate ga više izbjegavati.

Malamu87

Postovani doktore dobila sam nalaz papa testa gdje pise negativno na leziju..mijesana flora i dole ispod reaktivne promjene na stanicama koje su vezane za upalu..sta bi to znacilo? Dobila sam vaginalete i naputak da se javim za godinu dana na redovnu godisnju kontrolu..da li je to dovoljna terapija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Reaktivne promjene povezane s upalom normalan su odgovor (reakcija) stanica na mikroorganizme koji normalno nastanjuju rodnicu.

Nazad
1 ... 46 47 48 49 50 51 ... 62
Naprijed